RSS

Babamın Kızı

14 Ara

Bugün hayatımdaki ilk erkeğin doğumgünü… Beni hastaneden kaşkoluna sarıp eve getirdiği o soğuk kış gününden bu yana ikimizin de yaşamı boyu en içten duygulara yuva olacak ilişkimiz başladı. Benden önce 26 yılı var tanıklık edemediğim. Son 50 yıldır birlikte yolculuk yapıyoruz.

Yolculuğumuz boyunca, yaşamımın en değerli hediyelerinden birçoğunu babam verdi bana…

Önce can verdi aşkı ile… O soğuk kış gününde, kaşkoluna sarıp eve getirdi beni. Sonrasında beni çeşitli komik şeylere sarıp, saatlerce fotoğraflarımı çekti. Karanlık odasına girip, en güzel fotolarımı tab etti. Anımsayamadığım ilk çocukluk yıllarımın görüntülerini babam  kaydetti.

Konuşmaya başladığımda yanımda olamamıştı.  Askerde, doğunun ücra bir köyünde, ufacık çocuklara öğretmenlik yaparken, bu sefer gaz  lambasının ve transistörlü radyosunun yanında benim kel kafalı, koca gözlü fotoğrafım eşlik etti ona.  Döndüğünde tanıyamadım onu. Sakalları vardı, zayıftı, yorgundu. Bütün gece uyutmadım onu; “Kim var orada?” diye ağlayarak.  Oysa giderken epey ıkınarak ilk cümlemi edip “Baba atta gitti” demiştim Haydarpaşa köprüsünden onu götüren trene bakarken.  Herkes ağlamıştı, ufacık bebek nasıl konuştu diye…  İlk cümlem babama idi, ama yüzüne diyememiştim.

Sonraki yıllarda birlikte öğretim sürecimiz başladı. Ben annemle babamın ellerine teslim edilmiş tecrübesiz bir ruhtum. Onlar ise işlerini çok ciddiye alan ve öğrencilerini çok seven  iki eğitmen.

Annem bana okumayı, ataların şarkılarını, toprağı ve sağlam köklerim olduğunu öğretti. Babam ise ruhumun kanatları olduğunu… O kanatlarla yeteneklerimin sınırlarına doğru uçmayı öğrendim. Uçtuktan sonra hiç geri dönmedim ama beni hep sevgi ve kabulleniş ile bağrına basacak bir sine olduğuna güvenmeyi öğretti. Uçarken hep kulağımda “daha iyisini yapabilirsin” diyen sesi çınladı.

Resim yapmayı, fotoğraf çekmeyi, rol yapmayı, masal anlatmayı, Rus balıkçılarının ağ çekerken söyledikleri şarkıları, fadoyu, kendi sesimle şarkı söylemeyi,  yüzmeyi, emeğe saygıyı hep babamdan öğrendim.

Coşkumu içinde tutmamayı, heyecanımın peşinde gitmeyi, büyük düşler kurmayı, kahkahalarla gülmeyi, durup duruken mutfağa zıplayıp, yemek yapmayı ondan öğrendim.

Babam hep bana bu evrenin sevgili çocuğu olduğumu hissettirmiştir. Yolculuklarıma hep bu güvenle çıktım. Sırt çantamda hep bu güven ve sevgi vardı. Ama en önemlisi,  yolculuğum boyunca rastladığım insanlara kocaman sarılıp “Seni seviyorum, hem de çok!” demenin hiç bir tehlikesi olmadığını babamdan öğrenmişimdir ki bana en büyük hediyesi sağlam kanatlarımla birlikte, budur.

Seni seviyorum babuşka.  Hediyelerim için teşekkürler, Kanatlarımın altındaki rüzgar olduğun için de…

Reklamlar
 
6 Yorum

Yazan: 12/14/2013 in İnsanlık halleri

 

Etiketler: , , , ,

6 responses to “Babamın Kızı

 1. Tülay Önder

  12/14/2013 at 20:16

  babanın doğum günü kutlu olsun, sağlıklı nice yıllar dilerim,
  Çok güzel, duygulandırdın beni, emeğine yüreğine sağlık.
  öpüyorum, selam ve sevgiler
  Tülay Önder

   
 2. DİLEK

  12/21/2013 at 11:52

  Babanın bende de bıraktığı izler çok fazla…İyi varmış iyi ki tanımışım.

   
  • Ebruli Kedi

   12/22/2013 at 01:01

   Canım Dilekciğim, bu kubbede baki kalan bizlerden bir hoş seda. Gerisi hava civa. Hep birbirimiz için varız bu dünyada… Öpüyorum seni…

    
 3. keshishadam

  04/13/2014 at 23:39

  Baba oğul ilişkisinin nasıl olduğunu biliyorum ama baba kız ilişkisinin nasıl olması gerektiğini bilmiyorum. Umarım minik kızım da sizin babanız için hissettiklerinizi benim için hisseder.

   
  • Ebruli Kedi

   04/13/2014 at 23:45

   Doğa bebek büyürken birlikte öğreneceksiniz artık… Bizimkisi de
   biraz öyle oldu. Sevginize güvenin derim… Sevgiyle.

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: