RSS

Emeğin Gücü

02 May

ImageÜretmeden tüketenlerin yönetici olduğu düzende, emeğin kutsanması olanaksızdır elbet.

Emeğin hakkını vermek ve ona saygı duymak kavramı ile doğduğumdan beri içiçeyim. Beni yetiştirenler, başta anne ve babam her zaman çok çalışmayı yüceltip,emeği ile varolan insanlara karşı saygılı olmayı öğrettiler. Ama benim için bu olgunun içselleştirilmesine yol açan anı olanca netliği ile anımsıyorum.

Edmond de Amici’nin Çocuk Kalbi isimli kitabını almışlardı bana. Kitabın ana karakteri kendisine sevgiyle sarılan, arkadaşının babası duvarcı ustasının boya ve alçı lekeli iş elbiselerinin üzerini kirleteceğinden korkarak geri çekilir. Eve gidince babası ona emeğin kirli bir şey olmadığından, yaptığının çok ayıp olduğundan bahseder…

Ömrüm boyunca bu öyküyü içimde taşımışım.

Emeği ile varolanlara saygı duyarım. Hiç bir şey yapmadan, üretmeden varolanların da  elbette bu evrenin kozmik örgüsü içinde bir yerleri, bir ödevleri vardır bize aşikar olmayan… Belki de emeğin değerini anlayabilmemiz için karşıt örnek oluşturma zorluğudur onların payına düşen… Ve en zorudur aslında bir şey üretmeden varolmak, hep tüketen konumunda olmak… İçin için suçlu hissettirir başkalarının emeklerinin üzerine çöreklenmek. Bundandır öfkeleri aslında, üreten bir gün olur da uyanır diye korkmaları.

Günaydın hepinize… Dünya aşk ile harmanlanmış  emeğin üzerinde dönüyor. Farkında olduğunuz ve kendi emeklerinizi de kutsadığınız bir gün olsun.  

Reklamlar
 
8 Yorum

Yazan: 05/02/2013 in İnsanlık halleri

 

Etiketler: , , ,

8 responses to “Emeğin Gücü

 1. erhan eken

  05/02/2013 at 13:48

  sımsıcak yazınız insanın içini güneş gibi ısıtıyor. soluksuz bir kaç defa okudum. tebriklr
  erhan

   
 2. keshishadam

  05/02/2013 at 23:52

  İnsanlar üretenler ve tüketenler kavimlerine bölünmüş …Tüketenler kavmi kapitalist düzende kendini şövalye ilan etmiş durumda…Tamam bunu anladık ama bırakın da köle ilan edilen emekçiler yılda bir gün seslerini duyursunlar…Neden korkuyorlar biliyor musunuz, tekel işçilerinin Ankara direnişi travma yarattığı için tepkiler de bu kadar sert artık…Alın teri ile evine ekmek götüren tüm emekçilerin hakkı elbet ortada kalmaz …Kaleminize sağlık…

   
 3. Sarp Yılmaz

  05/12/2013 at 00:21

  Sevgili ebrulikedi; senden bir ricam var. Bir yazında değirmendeki dere cini adlı masaldan bahsetmişsin. Çocukluğumda resminden ne kadar korksamda tekrar tekrar okuduğum bir masaldı. Kitabı uzun zaman aradım bulamadım. Rica etsem yazarını ve yayınevini bana yazarmısın birde. Kapak resmini gönderebilirsen çok sevinirim. Mailimi yazdım 🙂 şimdiden çok teşekkürler:)

   
 4. havalandırma

  07/29/2013 at 13:00

  Ebrulikedi gerçekten içten ve samimi bir yazar olduğunuzu her makalenizden anlıyorum. Bu çizginizi bozmamanız dileğiyle

   
  • Ebruli Kedi

   08/05/2013 at 18:44

   Teşekkür ederim yorumunuza. Bozulmaz merak etmeyin, yıllar aldı çizgiyi tutturmak 😉

    
 5. Ebruli Kedi

  05/15/2014 at 11:23

  Reblogged this on Ebrulikedi's Blog and commented:

  Soma’da yaşanan, cinayet gibi facianın ertesinde bu yazdıklarımı anımsadım. Emeğe saygıyı bizlerden önce, emeğin sahipleri talep etmeyi öğrenmeli. Bizler ise onlara değerlerini hissettirecek şekilde yaşamalıyız. Hepimizin başı sağolsun.

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: