RSS

Edilen Söz Canlıdır!

21 Şub

Bir yazısında keshishadam yaşlı bir amcadan duyduğu bu sözü yazmıştı.Gerçi o “verilen söz canlıdır” demiş, bambaşka bir bağlamda ama ben “sözün canlı olduğu” şeklinde notumu almışım. Beğendiğim lafları yazıyorum, sıcak bir köşede mayalanmaya bırakıyorum. Bir zaman sonra hala anlamlı geliyor ise, üzerinde de düşünmüş olarak, dağarcığıma ekliyorum.

Edilen bir sözün can kazanmış olması çok anlamlı geliyor bana. Sözlerimizin canlı olduğunun gerçekten farkında mıyız? Saçıp savuruyoruz onları. Sevgi sözcükleri, yarına dair vaatler, nefret tümceleri, tehditler, ödünler, kışkırtıcı tümceler… Söyleyenin kendinin henüz deneyimlemediği  ama “mış” gibi yaparak ulu orta sarfettiği sözcükler… Yargı tümcelerimiz, yap-yapma’larımız, uyarı tümcelerimiz.

Söz canlıdır gerçekten de…

İnsan ruhunda her şey bir düşünce ile başlar… Söze dökene dek, sesini kazanana dek her düş-ünce, adı üzerinde düşlerin gücünü taşır.  Düşler de güçlüdür ama yakıtı olmayan düş, eyleme dönüşmediği sürece, durduğu yeri kavurur; kor gibi. Bir çok insan düşlerini kendine bile söylemekten çekinir; yaşamda bir hedefinin olmadığından yakınır.  Söze dökülmeyen, eyleme geçirilmeyen her düş, insanın içinde mayalanır, ekşir. Eskilerin deyimi ile ufunet saçmaya başlar. Düşlerinin fosseptik çukuruna dönüşen ne çok ruh var çevremizde…

Düş-üncelere eylem gücünü katan şey, sözcüklerimizdir.. Söze dökülen her düş-ünce, ileriye doğru  ivme kazanır. Düşünü söze döken, ilk defa sesli olarak düşünü kendi ağzından duyar. Ok  yaydan çıkar. Düş-ünce harekete geçmeyi arzulamıştır bir kere… Her tümcenin bir yüklemi yok mudur; edimi yüklenmeyi bekleyen? Öznesi vardır, edimi gerçekleştirmek üzere hazırlanan. Bazen nesnesi vardır, yardımcı olacak… Her şey hazırdır eylem için.

Bir sonraki adım ise, eylemi büyüterek devam ettirmektir… Çoğumuz bu noktada takılıp kalıyoruz. Alıştığımız düzende, henüz gerçekleşme tehlikesinin farkında olmadığımız için sıcaklığına sarıldığımız düşlerimiz içinde mayalanmayı yeğliyoruz. Düşlerinin farkına varmamayı tehlikesiz buluyoruz, ruhumuzun yakıtını tüketene kadar. Bu nedenle “konfor bölgesi” deniyor adına ya…

Düşünceyi, söze, sözü de eyleme dönüştürebildiğimizde, varoluşumuz da hız kazanıyor.  Zira, söze (veya yazıya) dökülmüş, beyan edilmiş her şeyi deneyimleme olasılığı çıkıveriyor insanın karşısına. Öyle paranormal bir durum değil bu. Evrenin sen “ne düşlersen vermek” gibi  tanımlı bir görevi yok. İnsanın kendi evreninde zaten her şey verili; uzanıp alma isteğini ortaya koymak bu.

Düşlerini cesaret ile kabullenen ve onların doğrultusunda gitme niyetini aşikar eden herkes, daha önce görmemeyi, duymamayı seçtiği şeyleri birden fark etmeye başlıyor. Fark yaratan da bu olasılıkları görür olup, bir ucundan yakalamak.  Bu şekilde, ortaya çıkan aslında sizin kendi düşünce tasarımınızdan kaynak bulan, ruhunuzun en derinindeki düşleriniz ile inşa ettiğiniz kendi gerçekliğiniz. Bir nevi “yaşam mühendisliği” olup çıkıyor.

Eyleme dökülemeyen her söz de; kendine veya başkasına edilmiş olsun, canlı ve hakkının verilmesini bekleyen bir olgudur. Bu nedenle de sözcüklere, verdiğimiz sözlere önem vermek gerek.

Çünkü söz gerçekten canlıdır. Besleyip, büyütülmeyi bekler…

Reklamlar
 

Etiketler: , , ,

3 responses to “Edilen Söz Canlıdır!

 1. keshishadam

  03/19/2013 at 00:05

  Bu söze sadece bir pencereden bakmıştım, ama sözün canlı olmasının başka bir yönü daha varmış. Hatta canlı bir söz göndermişsiniz bana, şuan odamda yaşamaya başladı, nasıl güç verdi anlatamam.

   
  • Ebruli Kedi

   03/19/2013 at 23:32

   Ne kadar sevindim böyle bir etkisi oldu ise… Sevgiler…

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: