RSS

The Sunset Limited

24 Oca

SunsetLimitedcoverDVD’ler arasında yalnızca oyuncularına bakarak adını hiç duymadığınız bir film seçip de seyrettikten sonra bir zaman etkisi altında kaldığınız oldu mu?  The Sunset Limited öyle bir film işte.  Cormac McCarthy’nin  eserinden sinemaya uyarlanmış.  İki kişi arasında geçen yaşam, ölüm, intihar gibi karanlık konuları çok etkileyici diyaloglar ile ilmek ilmek örmüş McCarthy.

Samuel L. Jackson ve Tommy Lee Jones  eşyaları dökülen bir odadalar.  Adamlardan siyah olanı eğitimsiz, eski bir hükümlü. Hapishaneden derin bir inanç sahibi olup çıkmış.  Beyaz olanı ise bir profesör; herşeye olan inancını yitirmiş ve tanrıtanımaz biri. Az önce Siyah olan Beyaz’ı atlamak istediği metro vagonunun önünden kurtarıp, evine getirmiş.

Siyah diye isimlendirilmiş karakterin içi, şiddet dolu geçmişine rağmen Tanrı’ya olan sorgusuz sualsiz inancın güveni  ile aydınlık.  Beyazın içi ise alabildiğine kara ve  ümitsiz.

ThesunsetLimitedFilm boyunca bu iki karakterden daha baskın olanı Siyah. Tanrıya olan inancının büyük gücüne dayanarak Beyaz’ı  ölme isteğinin anlamsızlığına ikna etmeye çabalıyor.  Beyaz olanı ise Siyah’ın inancına ve iyi niyetine saygıdan salvolarına karşı alttan almayı yeğliyor. Aslında entellektüel olarak Siyah’a göre çok daha derin, kelimelerle arası çok daha iyi ve Siyah’ın onun umutsuzluğunun derinliği konusunda en ufak bir fikri bile yok.  Kendi inancının kuvvetinin ikna gücüne yansıtarak Beyaz’ı kendi iç karanlıklarından çekip çıkaracağına inanıyor. Nafile olduğunu Beyaz’ın konuşmayı ele geçirdiği son dakikalarda anlıyoruz.

Neyse uzatmayayım. Kısaca güzel film diyeyim.  Her şeyin saçma sapan bir hal aldığı şu memlekette akıllı diyaloglara hasret kalanlara öneririm.

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: