RSS

Ruhunuzun mırıltılarını duymanız dileği ile….

30 Ara

Yılın son gününe girmeye az kaldı.  Geçen sene yaşama şükran dolu bir şarkı yayınlamış, verdiği vermediği her şey için teşekkür etmiştim. Bu sene biraz kişisel bir yazı ile noktalanacak.  Okuyanlardan çok kendime bir mektup bu sanki. Kendi kişisel tarihçeme düşülmüş bir not. İleride okuyup, duygularımı unutmuş isem, tekrar anımsamak için.

2012 benim için dolu bir sene oldu. Büyük bir rahatsızlık geçirdim, sağlığım bozuldu, sonra düzeldi, sağlığın önemini kavradım. Musibetten ders çıkardım. Dostlarımın ve ailemin beni çok sevdiğini bir kere daha anladım. Sonra ev değiştirdim. 25 yıldır aralıksız yaptığım işi artık eskisi gibi sevgiyle yapamadığımı farkedince,  kendime ve işime olan saygımı yitirmemek için hiç hüsran duymadan işimi bıraktım. En çok kazandığım dönemde, başkalarına hiç de akılcı gelmeyen bir karar vererek şirketimi kapattım.  Lola; minik kedim geldi, evimi şenlendirdi.  Kardeşlerime ikinci bebek geleceği ve bir kızımız olacağı haberini aldım. Hiç ummadığım bir anda, ömür boyu süreceğinden emin olduğum sevgi ve saygıya dayalı yeni dostlar edindim.

Kafamdakileri çok açığa vurmamış olduğum kişilere işimi bırakmam ani bir karar gibi gözüktü. Ama benim için hiç de ani bir karar değildi.  Yıllardır içimde kısık ateşte pişirdiğim, sürekli kokusunu duyup yutkunduğum,  tadına varmayı  özlemle beklediğim bir andı sanki.  Masamın başında sabahlarken, teybe koyduğum kumru kuğurdamaları, su şırıltıları, sevdiğim müziklerle uykuya yatırdığım, geleceği günü hasretle  beklediğim bir dönemdi. Dışarıda yaşam akıp giderken dahil olamadığım anların sızısını hep hissetmiş idim bu 25 yıl boyunca.

Şimdi benim eskisinden daha mutlu olduğumu gören bazı genç arkadaşlarım “senin yerinde olmak isterdik” diyorlar. Bilmiyorlar ki, 25 yıldır çok fazla ve çok uzun saatler, içimde biriken isteklere “Siz şurada bekleyin, biraz işim var” dedim ve kenarda bekleyen düşlerimin sinirli mırıltıları hilafına çalıştım, çalıştım, çalıştım.

Böylelikle, yaşamımın üçüncü büyük kapısından geçtim.  Yeni, bilmediğim, kocaman bir avluda uzun aradan sonra tekrar güneşe çıkmış gibi oldum.  Derin bir nefes aldım. Biraz dinlendim. Ruhumun  sesini tekrardan duydum.  Ve bambaşka işler yapmak vardı kafamda, onlara hız verdim.

“Benim hedefim yok galiba” ya da “Yaşamdaki rolüm ne?” diyenlere şunu da anlatmak isterim.  Uzun süre, hedefleri  netleştirmek, yaşamdaki rolümü sezebilmek, beni ömrümün ikinci yarısında sırtında taşıyacak düşlerimi belirlemek  hiç de kolay olmadı.  Hatta bir ara herkese soruyordum; “Sizin yaşamınıza dair hedefleriniz var mı?, “Hedef koymak şart mıdır?”, “Hedef koymak kendiliğindeliğe, akışa direnmek midir, değil midir?” diye…

Sanki uyuşmuş, yaşama dair hiç bir beklentisi kalmayacak denli kendimi işe kaptırmış idim. Ama şimdi görüyorum ki, ruhumun istekleri karın altından akan bir dere gibi şırıltısını hep korumuş, beni hep canlı tutmuş. Okuduğum kitaplarla, ara sıra gitmeyi becerdiğim kurslarla, seyrettiğim filmlerle, gittiğim geziler ve kurduğum ilişkilerle kendimi hep beni mutlu edeceğini umduğum bugünüme hazırlamışım. Hem de bunu kendi burnumun dibinde, kendime çaktırmadan yapmışım.

Demem o ki, bugünden yarınınızı göremezsiniz. Çoğu kere yaşamın hayhuyu içinde bu olanaksız olur. İş, ev, çocuklar, aile, arkadaşlar, sevgililer, mülkleriniz, paranız ya da onların yokluğu, sağlık sorunları  kendinizin önüne çektiğiniz setler gibi düşlerinizi puslandırıp, görünmez kılabilir. Yapmanız gereken tek şey, kendiniz için ruhunuzu onurlandırma zamanına dair belirlediğiniz yaşa bir kertik atmak ve gerisini zaman bırakmak olsun.  45 midir, 50 mi, 60 mı? Buna karar verin ve severek çalışacağınız bir işte, bu zamana doğru yol alın.  Ve o günün geleceğine yürekten inanın… Kendinizi ona hazırlayın.

Bakın bir yıl daha geçti bile… Yeni yıl hepinize kutlu olsun.  Klişe belki ama sağlık her işin başı… Hepinize sevdiklerinizle birlikte, sağlıklı, doyumlu ve mutlu bir yeni yıl diliyorum.

Reklamlar
 

Etiketler: , , , ,

10 responses to “Ruhunuzun mırıltılarını duymanız dileği ile….

 1. DİLEK

  12/31/2012 at 09:43

  Petekciiimmm:)))).Yeni yılda herşey, senin ve hepimizin gönlünce olsun !!!!!!!!!!.
  Aynı dönemlerde ,benzer değişiklikleri yaşamamız sanırım tesadüf değil.Paralel mi yaşıyoruz ne ??

   
  • Ebruli Kedi

   12/31/2012 at 12:20

   Yaş dönemi belki de Dilek’im…Yeni yılın istediklerini getirmesini diliyorum, hayrına olacak ise…Öpüyorum yanacıklarından.

    
 2. guguk kuşu

  12/31/2012 at 12:22

  sevgili Ebrulikedi, mutlu yıllar.

   
  • Ebruli Kedi

   12/31/2012 at 12:25

   Sevgili Gugukkuşu, sana da sevdiklerine de hep beraber güzel bir yeni yıl diliyorum.

    
 3. keshishadam

  01/01/2013 at 13:18

  01 Ocak 2013 sabahı (gece yenilen ağır yemeklerin ve şarabın üstüne) kafam kazan gibiyken kahvaltı üstü okuduğum yazınız beni nasıl sakinleştirdi, nasıl hafifletti anlatamam…Kendimle ilgili bazı detaylar yakaladım. Yazı değil de sanki hafif bir müzik dinledim sanki. O yüzden “Bir doz sakinlik” koydum yazınızın adını…Kuyruğunu zaten yakaladığınızı gördüğüm mutlu yıllar diliyorum…

   
  • Ebruli Kedi

   01/01/2013 at 19:10

   Sizin de kuyruğu yakalayacağınız gün uzaklarda değil bence. Yeni yılda mutluluklar dilerim.

    
 4. ronchetti84

  01/02/2013 at 18:36

  Gönlü bol sofrası bol arkadaşım yüreğinin kalemine sağlık 🙂

   
  • Ebruli Kedi

   01/02/2013 at 20:47

   Hoşgeldin Nilücüğüm. Sefalar getirdin…

    
 5. Ebru

  01/03/2013 at 08:51

  Gözlerinin icinin isildadigini görmek icimi ısıtıyor, bu şansı yeniden yakaladığım için cok mutluyum. Hepimize benzer hislerle dolu bir yil diliyorum. Kalemine saglik, her şey gönlünce olsun Petekom.

   
  • Ebruli Kedi

   01/03/2013 at 15:56

   Ebrucuğum, güzel dileğine katılıyorum canım arkadaşım. Mutlu yıllar.

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: