RSS

Bir çiçeğe bakmak ve Eray Özcan

05 Ara

Eray'dan çiçekler

Eray Özcan 9. Kişisel Sergisi’ni Kuzguncuk’taki atölyesinde açıyor.  Resimlerini çok beğendiğim Eray’ın bu sergisi vesilesi ile yazdığım tanıtım yazısını bloguma da koymak istedim ki bu güzelliği paylaşarak çoğaltabileyim.

“Bazen bir pencereden bakar Eray Özcan’ın resimleri, bazen de otları aralayıp bulduğu minik bir çiçeğe odaklanır hayranlıkla. En büyük esin kaynağı olan doğa karşısında sonsuz bir merak ve heyecan içindedir. İzlenimlerini biriktirir, kurgular, içine kendini katar. Kimi kez içeriden dışarıya bazen de tam tersi dışarıdan içeriye oluşur resmi. Herhangi bir şekilde yaşamına giren, yüreğine değen şeyleri çizer Eray. Resimlerinin alçakgönüllü içtenliği de bu yakın tanışıklıklardan kaynaklanır.

Eray5

Atölye sergisinde yer alan resimlerde hiç bir şey kurgulamadan başladığı, biçimi, rengi oluşturduğu yüzey içinde arayarak yaptığı işleri de var, doğrudan gördüğü doğayı kendi içinden geçirip, yorumlayarak bizlere yansıttığı resimleri de. Bazı resimlerinde diktiği tohumların çıkmasını bekler gibi merak ile yaklaşıyor tuvaline. Biçim ve renkler ile hemhal olan resimler bunlar.Bazı resimlerinde ise bir çok malzemeyi bir arada kullanarak, işlediği benzer temalar içinde değişik ifadeler oluşturmayı hedefliyor. Suluboya, pastel, yağlıboya, kurşun kalem, mürekkebi bir arada kullanarak şeffaf ve opak katmanlar arası geçişlerle yanıbaşındaki doğayı resmediyor.

 

Eray’ın sanat anlayışını iyi yansıtan bir sergi bu. İçinden geldiğince kendini biçim arayışlarının, doğa izlenimlerinin ve kullandığı malzemenin akışına bırakmış. Kuşların, kelebeklerin, kertenkelelerin bitkilerle bir arada yaşamayı seçtiği bahçesi gibi, Eray’ın resmi de kendiliğinden, içten ve doğal.”

Evet, sergiyi ziyaret ederek bu güzel dünyaya ortak olmak isteyenleriniz olur ise, Eray Özcan’ın  Resim Sergisi, 8 Aralık-23 Aralık 2012 tarihlerinde, sanatçının Kuzguncuk’taki atölyesi’nde izlenebilir.İcadiye Cad. İnci Çayırlı Sk. No:3A Kuzguncuk/İST

Reklamlar
 
4 Yorum

Yazan: 12/05/2012 in Kuzguncuk, Resim Sanatı

 

Etiketler: , ,

4 responses to “Bir çiçeğe bakmak ve Eray Özcan

 1. Şeniz Pamuk

  12/06/2012 at 00:52

  Baayıııldım. Ne kadar duru ve derin

   
 2. Meram Ajans

  05/10/2015 at 22:04

  Son derece samimi bir yazı, tebrikler.

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: