RSS

Göçmen Benekli Bir Misafir…

22 Eyl

Memleket sıkıntılı, hem de çok sıkıntılı. Dengeler değişiyor. Böyle zamanlarda güzel şeyler yazmak geliyor içimden. İp üzerinde  yürüyen cambazların ellerinde sırık tutması gibi… Acıyı tatlılıkla dengelemek isteği…

Dün sofra kurup, misafir ağırlanacaktı. Bir güne kaç terslik sığar sizce? Ömründe yemek yakmamış ben, nasıl oldu da ana yemeği yaktım? Patlıcanlar neden acı çıktı ve neden bugün oldu bu? Azzz sonra… Yok, belki de anlatmam. Unutmak daha iyi sanki. Neyse, tersliklerin hepiciği gelip şu zavallı kafalarımıza çökeştiler… Gün bittiğinde, tabanlarımdan ateş fışkırıyor sandım. Tam oturup birer yorgunluk çayı koymuş idik ki, Murat ofisten gelen acil telefona gitti. Acil durum iki gündür su oluğunda gizlenen kuşun çıkıp, bu sefer de dolabın altına kaçması imiş.  Elinde kuş ile çıkageldi. Bu ne kuşu olabilir diye soruyordu. İki gündür kedilerden köşe bucak kaçıyormuş. RSPCA’imiz olmasa da bu ülkede, Murat gibi kuşcul insanlarımız var.

Hemen kuş izleyen arkadaşlarımdan ikisine Facebook üzerinde fotoyu gönderip direktif almak geldi aklıma.. Bekledik biraz. Direktif gecikince, çıkarıp kedilerden uzağa evin damına koydu Murat.  Baktık kuş çok ürküyor, kıyamadık alıkoymaya. Oradan pırrrr uçup uzaklara gitmiş.

Şimdi işin hoş tarafı şu ki bu bir “benekli su tavuğu” imiş ve çok nadir bir türmüş. Kuşçu arkadaşlarımız bir türlü doğada gözlemleyip, kertik atamamışlar… Kuş gözlemcileri doğada kuşları gözlemlerken, gördükleri ve/ veya fotoğrafladıkları kuşları “kertik”liyorlar… 200 kertik oldu, 500 oldu şeklinde ilan edip, birbirleri ile yarışıyorlar. Arkadaşlardan biri buna kertik atınca, öteki isyan etti “etik tartışması” başlataraktan.

Biz kuşu yakından gözlemlemekle kalmayıp, bir de ünlü muamelesi yapıp “Bi fotograf çekinebilir miyiz?” diyerekten kayda da almış olduk… Pek net değil ama olsun. Kuş da bizi kertiklemiş midir acaba?  “Beceriksiz Mutfak Kadını 1. kertik, Uzunbacaklı Esmer Avukat 2. kertik” diye…

Şengül “Iyyy bacakları ne çirkin!” dedi. İncecik, upuzun bacakları ve yayvan ayakları vardı. Su kuşu olduğunun işareti… Şengülün de bacak boyu uzundur. Ben de “Ne ayıp, kuş sana bakıp da hanım hanım, sen kendi bacaklarına bak dese iyi mi?” dedim.

Bu göçmen bir türmüş. Afrika ve Hindistan’da kışı geçirirmiş. İstanbul kuş yolları üzerinde önemli bir transit bölgesi diye anımsıyorum. Ben çocukken Küçük Çamlıca tepesi de böyle kocaman radyo kuleleri ile kaplı değilken, bir çok kuş türü tepenin üzerinde buluşur, sürünün önde gidenleri arkadan gelenleri bekler, dinlenecekleri yerlere gider, ertesi gün devam ederlerdi. Validebağ Sanatoryumu’nun bahçesi leyleklerin dinlenme alanı idi örneğin… Düşünsenize, Koşuyolu’nda iki tane sanatoryum var idi. Bir de bakın şimdiki haline…

Bu kuşcağız da herhalde ya yorgun ya da hasta idi. İnivermiş bir bahçeye, orada da kediler rahat bırakmamış. Ama şansa bakın ki Murat, onu kurtarıp uçuruverdi. Elimize düştüğü için de şanslı saysın kendini. Başka bir bahçeye inseydi, maazallah  ayakları tepede çorba kazanında buluverirdi kendini. Yolu açık olsun inşallah… Benekli arkadaşlarına selam söylesin. Uzun bacaklı bir kadın bana bakıp “Ne çirkin bacakları var” dedi desin. Arkadaşları da “Aaaa, üzülme, o senin uzun bacaklarını çekememiştir” diye geyik yapsınlar.

Amin!

Haftasonunuz arkadaşlarına kavuşan bir benekli tavuk kadar mutlu geçsin.

Reklamlar
 
4 Yorum

Yazan: 09/22/2012 in Kuzguncuk, Uncategorized

 

Etiketler: , , ,

4 responses to “Göçmen Benekli Bir Misafir…

 1. Turan Gökmenoğlu

  09/26/2012 at 08:14

  Bana Ardıç kuşu gibi geldi…

   
  • Ebruli Kedi

   09/26/2012 at 09:51

   Ayakları ve benek düzeni hiç benzemiyor Turan Bey.

    
 2. keshishadam

  10/16/2012 at 15:36

  Madem kuşlardan açılmış konu; tam da size göre aşağıda linkini verdiğim komediyi şiddetle tavsiye ediyorum.

  http://divxplanet.com/sub/m/28735/The-Big-Year.html

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: