RSS

Tarabalar: Bir Ayancık Sergisi

24 Ağu

Yıllar önce bir TRT belgeselinde gördüğümden bu yana hep Ayancık’a gitmek istemiştim. Kısmet olmadı idi. Sonra, dört yıl önce, Ayancık’lı sarı bir kız girdi yaşamıma; Aylin.  Eski dostlar gibisi yok, belli bir yaştan sonra iyi dost olunmuyor diye düşünenlere inat, şimdilerde çok güzel bir dostluğu paylaşıyoruz.

İki yıl önce, Aylin önümüze düştü, kalktık birlikte gittik Ayancık’a.  Yeni bir yeri, oranın yerlisi ile tanımak bambaşka bir tat. O gün bugündür bir fırsat çıksa da yine gitsek diye içimde hep.  Sinop’un bu tatlı kasabası, güzel insanları, yemyeşil doğası, çarşısı pazarı ve benzersiz geçmişi ile benim kalbimde ayrı bir yere oturdu.  Ayancık’ın, özellikle yakın tarihi ve doğası ile hepinize ilginç geleceğinden eminim.

Bu ayın 27’sinde Ayancık’ta “Tarabalar: Bir Ayancık Sergisi” isimli çok önemli bir sergi var. Sergi ile ilgili çalışmayı yapan ve bu emek yoğun, deli çalışmanın üstesinden gelen kişiyi kalpten kutlamak gerekir. Arkadaşımız Volkan Atılgan’a, Sinop’un rüzgarı ve delisi çoktur lafının hakkını vererek bu zor projeyi kafaya koyup, başarıyla üstesinden geldiği için alnından öperek, hepimiz adına teşekkür ediyorum.

Sergi için “Tarabalar” ismini seçmiş. Nedenini ben şöyle yorumladım:

Tarabalar (yani bahçeleri birbirinden ayıran çitler) hem gündelik yaşamları hem de içe dönük olan ile ortak alanı birbirinden ayıran sınırlardır. Tarabaların ardındaki gündelik yaşam eğlence, düğün, cenaze ve ulusal bayramlar gibi faaliyetlerle dışarı taşar; aileleri birbirinden ayıran sınırlar erir, görünmez olur. Kent halkı ortak alanlarda boy gösterir, birlikte eğlenir, birikte yer, içer, kutlar, birlikte anımsar, kutsar. Ardından herkes yine tarabalarının ardına; gündelik yaşamlarına döner.

Tarabalar isimli fotoğraf sergisi, işte bu iç içe geçen yaşamları Sinop’un Ayancık kasabasında geçmişten bugüne dek birçok ailenin fotoğraf albümlerini derleyerek ortaya koyan bir sergi. Fotoğrafçı Volkan Atılgan’ın yaşadığı kentin iç içe geçmiş, ayrı ayrı hanelerde süregiden yaşamları bir araya getirip, geçmiş ile bugünü buluşturup, kocaman bir resim yaratma çabası.

Aslında salt Ayancık’ta doğmuş büyümüş ve orada yaşayanlara ait değil bu sergi. Ayancık’ın toplumsal, politik ve ekonomik bir portresi de aynı zamanda. Fotoğraflardaki insanları tanıyanlar bambaşka duygularla geçmişi anımsayıp, mutlu olup, hüzünlenip, aidiyet duyguları güçlenerek çıkacaklardır bu sergiden. Ancak Ayancık ile uzaktan yakından bağlantısı olmayan kişiler de sımsıcak duygularla Türkiye’nin kuzeyinde bir yerlerde yaşanmış olanları izleyerek kendi geçmişlerinden izler bulacaklar.

Doğrusu ben kendi geçmişimdekilere benzer bir çok iz buldum bu fotolarda. Benim yaş grubumda olanlar da bulacaktırlar eminim. Fırsatı olan gidip, görsün derim. Bu vesile ile de emeği geçen, Volkan Atılgan’a destek olan herkese teşekkür edelim tekrar. Bu zorlu süreçte ona köstek olanlar da oldu ise, sergiyi gezince, kasabanın ortak ruhu için ne denli güzel bir iş başarmış olduğunu görüp sanırım hakkını teslim ederler.

İşte sizlere sergi için taranan Ayancık’lı ailelerin albümlerinden bir kaç foto…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar
 

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: