RSS

Tiner; başedebilmek, üşümemek ve utanmamak için…

08 Şub

Gittik geldik ki memleketin baş-bakanı yine ileri geri, boş boş ve sinir bozucu laflar etmiş, sağını solunu kollamadan. Tek şey söylemek lazım kendisine; bu memleketin kimsesiz, bakıma muhtaç tiner bağımlısı çocukları kimin ayıbı? Yahu, bu her tür sorumluluktan hoop, elini yıkayıp çıkma alışkanlığı size de çok ayıp gelmiyor mu?

Buyurun aşağıdaki linke tıklayın ve özetini gördüğünüz olayın nedenlerini okuyun:

NEDEN TİNER?

BAŞEDEBİLMEK, ÜŞÜMEMEK VE UTANMAMAK İÇİN…

Yapılan araştırmalarda sokakta yaşayan madde bağımlısı çocuklara neden tiner kullandıkları sorulduğunda ortaya çıkan en önde gelen sebepler şunlar:
– kendilerini değerli ve önemli hissetmek
– yaşadıklarını unutmak,
– yaşamak için cesaret bulmak
– düştükleri durumla başedebilmek,
– üşümemek
– utanmamak (dilenirken)

MADDE BAĞIMLISI OLMAK DİNDAR OLMAK YA DA OLMAMAKLA İLGİLİ DEĞİL!

Çeşitli araştırmalara göre, Türkiye’de toplumun yarıdan fazlası kendisini muhafazakar ve/veya dindar olarak nitelendirmektedir. Bu çocukların sokakta yaşamalarının da madde bağımlısı olmalarının da sebebi ne kendilerinin ne de ailelerinin “dindar” olmaları ya da “dindar olmamaları” değil: Kendilerine, ailelerine borçlu olunan, hakları olan sosyal hizmetlerin verilmemekte olmasıdır.

SEBEP, SOSYAL HİZMETLERİN İFLAS ETMİŞ OLMASIDIR!

Sosyal hizmetler sadece sosyal yardıma indirgendiği için, sorun çözmeye değil sorunu örtmeye yönelik politikalar yüzünden sokaklarda hala binlerce çocuk yaşamaktadır. Bu çocukların tamamı madde bağımlılığı, cinsel istismar ve suça sürüklenmek gibi riskler ile karşı karşıya, başedemeyecekleri zorlukta bir yaşamı sürdürmeye çalışmaktadır

http://www.gundemcocuk.org/

YAŞADIĞINI UNUTMAK, BAŞEDEBİLMEK, ÜŞÜMEMEK VE UTANMAMAK İÇİN.

Sen hangi kabahatin için, hangi özürün için kimden ve ne diye utanıyorsun a şaşkın çocuğum?

Memleketi yönetmek için bizden maaş alan, oy isteyen, sonra dönüp bize afra tafra atan, aslında bizim vergilerimizle bizim işlerimize bakmakla yükümlü memurlarımız olan,  bir şeylerin BAŞ’ları utansın önce… Buna Baş-Bakan da, onun Bakan’ları da dahil…

Başbakan, bakanlar, sosyal hizmetlerden sorumlu olan yöneticiler, görevliler… Unutmayın sakın! Hepiniz ücretini bizden alan, bizim memurlarımızsınız. İşverenlerinize karşı daha saygılı olmayı bir an önce öğrenmeniz gerek.

Reklamlar
 
 

Etiketler: , ,

6 responses to “Tiner; başedebilmek, üşümemek ve utanmamak için…

 1. Şeniz Pamuk

  02/09/2012 at 00:00

  Petek’cim, ne kadar üretkensin, Barcelona yaramış sana:)) Öfkene ve söylediklerine tümüyle katılıyorum. Adama göre sanki beynin öyle ya da böyle uyuşması gerekiyor. Sorgulayan, üreten beyinler peşinde değil anlaşılan

   
  • Ebruli Kedi

   02/09/2012 at 00:39

   Fena gelmedi Şenizciğim hakikaten de… Ben adaletsizlikler karşısında hep [yapıcı bir biçimde] öfkeliyim sanırım.

    
 2. guguk kuşu

  02/09/2012 at 11:01

  utanması gerekenler utanmadığı sürece bunlar yaşanacak. ancak ne acıdır ki o makamlara vicdan ve utanma mekanizması genetik olarak eksik olanlar geldiği için durum mekanik olarak devam ediyor. sonra da düşünüyorum, onları oraya km getirdi…peki ya biz vicdanı olduğunu iddia edenler ne yapıyoruz? bunları daha çok konuşmalıyız, ama konuşurken üretken de olmalıyız, hepimiz aynı durımdayız herhangi bir madde almamış olsak da uyuşmuş geziyoruz sokaklarda..kendimizi uyuşturmuşuz bizlerde sanki.

   
  • Ebruli Kedi

   02/09/2012 at 11:09

   Sevgili Guguk kuşu,
   Politikaya aktif olarak atılmadıkça, kanun koyucu yetkemiz olamıyor. Ancak, ben hep politik düzenin değiştirilmesine dair bireysel katılımın STK’larda gönüllü çalışarak sağlanabileceğini savunuyorum ve kendi adıma pasif kalmak yerine baskı grubu oluşturacak STK’larda gönüllü çalıştım hep. İlgi alanlarıma göre seçiyorum STK’yı da; korunmaya muhtaç çocuklar, eğitim ve sahipsiz hayvanlar. Gönüllülüğe bakış açımız da sakat; buna ayrıca değinmem gerekir bir yazıda. Ama giderek bir çok şeyler değişiyor sanki yeni nesil gençlerle… Ümitsiz değilim. Her zamanki gibi iyimserim.. 😉
   Sevgiler.

    
 3. guguk kuşu

  02/09/2012 at 14:31

  BENCE BU GÖNÜLLÜ ÇALIŞMALARIN KONUSUNDA BİZLERİ BİLGİLENDRİ. TÜRKİYEDE GÜZEL GÖNÜLLERİN BOL OLDUĞUNA İNANIYORUM AMA BİLGİ VE YÖNLENDİRME EKSİĞİMİZ VAR. MESELA SEN BUNU BİZE SAĞLAYABİLİRSİN. NE DERSİN?

   
  • Ebruli Kedi

   02/09/2012 at 16:24

   Olur tabii. Evimi taşır taşımaz bir özet çıkarır paylaşırım sizlerle.Hem de seve seve.

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: