RSS

Poşetlerle Dans

22 Oca

Levent tarafında çalışırken, ofisim yüksek yüksek plaza bloklarının dibinde idi.  O bölgede hava hep rüzgarlı olur, Boğaziçi ve Karadeniz tarafından gelen rüzgara bir tür koridor oluşturur Büyükdere caddesi.  Öyle böyle değil, sürekli şemsiye kıran cinsten bir rüzgar…  Bazen bir beyaz poşet havalanır, hava akımlarına kapılır, saatlerce yere düşmeden gezinir dururdu. Modern bir “happening” sanki; tasarlamaya kalksanız bu kadar olur, poşet havada dolanır, yükselir alçalır, bazen rüzgarın dönüşleri ile yere çakılacak gibi hareketlenip sonra ani bir hareketle tekrar gökyüzüne yükselirdi. Sanırım plastik poşetleri zevkle seyrettiğim yegane durum bu “rüzgarla dans” gösterileri olmuştur.

Neredeyse yirmi yıldır çöpleri ayrıştırıyorum. İlk kez  sevimli bir uzaylıya benzeyen sarı kova ile başlamıştı çöp ayrıştırma alışkanlığı. O zaman farketmiştim ki bir evden aslında oransal olarak çok daha az organik çöp çıkıyor. Gerisi hep kağıt, karton, plastik… Ve minicik hanemizin ne kadar çok çöp üretebildiğine şaşakalmıştık. O günden bu yana hep çöpleri ayrıştırıyorum. Şimdiki eve taşınırken  ilk aldığım şeylerden biri  yine kocaman bir katı atık / ambalaj toplama kovası oldu. Gerçi belediyenin çöpleri ayrı toplama gibi bir uygulaması yok ama çöpten yaşamını kazananlar bu ayrıştırma işini bir nebze üstleniyorlar sanırım. Bizim eski mahallede kağıt, metal ve plastiği ayrı ayrı toplayan kişiler gezinir ve hergün iki üç  kere koca tekerlekli sepetleri ile çöpleri karıştırarak sokağımızdan geçerlerdi. Şimdi taşındığım yer çok dik yokuşlu olduğu için bu kişileri hiç göremiyorum. Bir tek kağıt toplayan kamyonetli bir aile var.

Ben hiç istemesem de bir çok plastik poşet bir şekilde yolunu bulup evimize geliyor. Ne kadar hızla biriktiklerine şaşa kalıyorum. Apartman görevlisine sipariş verdiğimde, pazardan topluca ve yüklüce bir şeyler aldığımda evdeki poşet nüfusu geometrik biçimde artıyor. Çok planlı programlı yaşamayı sevmediğim için, ne zaman toplu alışveriş yapacağımı kestiremediğimden poşet istilası ile başa çıkamaz durumdayım.

Bu arada bez çanta ve file kullanmaya cidden çabalıyorum. Annemin getirdiği bir şişe çantası var mesela; şişeleri kolayca taşımak için altı tane gözü var. Bunlar hep çantamda. Çantamı eline alan aman ne ağır deyip bırakıyor ama ne yapayım… Bir yandan  not defterim, fotoğraf makinam, minik eskiz defterim, o ara okumakta olduğum kitap gibi şeyler, diğer yandan da çantamın değişmez demirbaşları… Lök gibi… “Aaa, bavulu ile gelmiş…”, “yolculuk nereye hemşire?” diye dalga geçiyorlar. Zaten hiç bir zaman sadece ruj sığacak kadar minik çantası olan kadınlardan olamadım. Beni gören sanır ki her an yola gideceğim. Nitekim “haydi” dese biri, kalkıp gidecek kıvamdayımdır hep…

Neyse konu çevre ve geri dönüşüm. Poşetlerden girdik, fileden çıkalım. File ve bez pazar çantası kullanımını özendirmemiz lazım. Ben süslü bir kadın değilim ama simli, kelebekli, çiçekli filan  bir Pazar çantası yapacağım kendime. Eğlenceli ve rengarenk bir kaç çanta tasarlarsam, hem karanlık kış günlerinde renk sokar hayatıma hem de ben onları kullanma alışkanlığını daha iyi oturturum. Belki eğlenceli ve çılgın bir şeyler olursa, hem ben hem de çevrede görenler için kullanımını özendirici olabilir diye düşündüm. Bir de Mısır çarşısına gidince hasır zembillere bakacağım. Bayılırım hasır, kocaman çantalara.

Şaka bir yana, çanta ve fileyi tekrar “trendy” kılmak gerek gerçekten de. Yoksa plastik poşetler evimizi ele geçirip bizi sokağa atabilirler… İşten geldiğinizde sizin koltuğunuzda oturup televizyon seyreden bıçkın bir battal çöp poşeti görürseniz sakın şaşırmayın sonra…

Bu siteye bakınız. Güzel çanta örnekleri ve file kullananlardan güzel paylaşımlar var:
http://pazarfilesi.blogspot.com

Sizler geri dönüşüm ve daha az evsel atık üretmek ve ürettiklerinizin “yönetimi” adına ne gibi uygulamalar yapıyorsunuz? Öğrenebileceğimiz güzel şeyler bulunabilir mi önerileriniz arasında?

Reklamlar
 
 

Etiketler: , , , , ,

7 responses to “Poşetlerle Dans

 1. agokselb

  01/23/2012 at 16:43

  Farklılık yaratan poşetler 🙂

   
 2. Şeniz Pamuk

  01/23/2012 at 22:52

  Petuşka, ben çantamda yıllardır turuncu renkli katlanınca bir patates büyüklüğüne inen bez çantamla geziyorum. Çoğu zaman aldıklarıma ya poşet istemeyip çantama atıyorum ya da turuncu çantamı kullanıyorum. Bu arada bahsettiğin poşetin uçan rüzgarda estetiği konusuna gelince. Ece Temelkuran en güzel beş film karesi içine American Beauty fiminden böyle birsahneyi de koymuş. Gerçekten muhteşemdi.

   
  • Ebruli Kedi

   01/23/2012 at 23:09

   Ben de daha sıkı kullanıma sokma çalışmaları yapacağım Şeniz’ciğim. O sahneyi anımsayamadım. Merak ettim, bir bakayım. Çok teşekkürler yorumuna.

    
 3. B.B.

  01/25/2012 at 17:37

  Galiba Şeniz hanım şu sahneden bahsediyor: http://www.youtube.com/watch?v=r91jVeyFl4I

   
  • Ebruli Kedi

   01/30/2012 at 21:34

   Çok teşekkürler. Evet bu sahneden bahsediyor. Bu arada yorumunuz gidip spam kutusunda yuvalanmış. Geç gördüm kusura bakmayın. Yine uğrayınız. Sevgiler.

    
 4. Esin Üçüncüoğlu

  02/01/2012 at 01:36

  Bir anı da benden.Mahallemizde Orta Doğululara satış yapan bir market vardı.Sahibi de Kürt kökenli bir aile.Tıpkı Türkiyedeki gibi plastik poşetleri bolca kullandırıyorlardı.Üstelik renkleri de Yeşil Sarı Pembe… Bir türlü beyaz poşet bulamazdım bu dükkanda.Bir gün bu poşetlerden birisi hemde yeşil bir poşet o gece çıkan fırtınanın tesiriyle balkonumuzdaki atık kutusundan çıkarak havalanmış ve karşıdaki ağacın dalına dolanmış. O mahallede bizden başka yabancı yaşamıyor. Sabahleyin o yeşil poşeti o dalda görünce çok utanmıştım. Sanki bütün şehir parmakla beni gösteriyor gibi bir duyguydu hissettiğim.

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: