RSS

Gri ve Cansen Ercan

08 Ara

İşlerini çok sevdiğim bir ressam arkadaşımdan ve resimlerinden bahsetmek istiyorum bu yazıda. Ben onun resimlerinde, kendi içimdeki hüzne çok koşut giden bir duygu buluyorum ama bu yazıda kendi duygularımdan bahsetmeyeceğim.

Cansen’in resimlerine geniş bri gri palet hakimdir. Gri uzlaşmacılığın ve hüznün rengidir; çünkü beş temel renge eşit mesafede durur. Cansen de resimlerine  hakim olan sade dinginliği yansıtmak için geniş bir gri skalası kullanırken ve bu seçimi ile esin kaynağı olan doğayı tekrar kurgularken, gözlemlediklerine duygusallıktan  uzak bir bakış açısı ile sanki eşit uzaklıkta durmayı seçer gibidir.

Hüznü karamsarlığa ve umutsuzluğa evrilmez.  Yumuşak ve dengeli geçişleriyle deseni oluşturan lekeleri katman katman çalışırken, renklerin şiddetini azaltarak dramatik etkiyi kuvvetlendirmeyi seçer ve bunu çok büyük bir ustalıkla yapar.

Cansen’in resimlerinde ışık, form ve renk birbirleri ile uyumlu bir ilişki içinde aynı amaca hizmet ederler. Işığı ekonomik kullanma seçimi yarı aydınlık ideale daha yakın durduğu için midir acaba? Bu şekilde gözlemlediğinin kurgulanarak yansıtılması sürecinde dramatik ve atmosferik bir etki yaratmakta son derece başarılı olur.

Kurgusu her ne kadar içe dönük olsa da, yalnızlık tutkunu, huysuz ya da dışlanmış bir dünyayı yansıtmaz Cansen’in resimleri. Aksine gördüğünü iyi özümlemiş, gerçekçi bir bakışın sakinliğini yansıtırlar. Yapmacıklıktan uzak, sırtını sağlam desen geleneğine dayayarak, yalın bir resim dili ile doğaya olan tutkusunu denge ve uyum içinde yansıtır.

Yalınlığı çekiciliğe üstün tutmaz ve aslında bu içtenliğidir Cansen’in resimlerini bu denli çekici kılan. Öyle ki nerede ise mistik bir kendini vakfediş ile, bakılan ile bakanın birbiri ile içiçe geçerek, tek vücut olduğunu hissederiz. Ressam baktığını kurgulayarak tuvaline yansıtırken kendi iç bakışını, kendi zamanına olan tanıklığını  resminin içine öyle başarı ile yedirir ki sanki dışındaki karmaşayı düzenleme, temizleme, indirgeme ve o çok gereksinim duyduğumuz sadelik ve dinginliğe kavuşturmak ister gibidir.

Bu az ile çok şey söyleme çabasında o denli başarılı olur ki Cansen, resimlerindeki zamansızlık tam da bundan kaynaklanır.

Cansen’in resimlerini görmek isterseniz şayet, 28 Aralık 2011 tarihine dek, Tophane’de, Doruk Sanat Galerisi’nde sergisi var.

Kendisi ile ilgili bilgi için http://www.cansenercan.net adresine de bakabilirsiniz.

Reklamlar
 
2 Yorum

Yazan: 12/08/2011 in Resim Sanatı

 

Etiketler: , , , , , ,

2 responses to “Gri ve Cansen Ercan

 1. Aydan A

  12/08/2011 at 11:52

  Bizde de ’99 tarihli gri-mavi bir balıklı çalışması var Cansen’in. Tarzını çok sevdiğim bir sanatçı bu kadar güzel anlatılır. Teşekkürler Petekcim.

   
  • Ebruli Kedi

   12/08/2011 at 11:58

   Evet, balıkları da çok güzel Cansen’in. Ortak bir beğeniyi paylaştığımıza sevindim. Sergisinde karakalem portre çalışmaları var. Çok güzel. Vaktin olursa uğramanı önerebilir miyim? Sevgiler.

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: