RSS

Terra Nova…

23 Haz

Geleceğe giden uzun ve zorlu yol, geçmişe doğru giderek bulunur. Kendini anlama ve sağaltma gereksinimi duyan herkesin çıktığı ilk yolculuk “geçmişe doğrudur”.

Yolculuk sonuçlandığında, genelde bulduğun bulmak isteği ile kendini yollara vurduğun şey olmaz; yepyeni bir ufuktur kendine dair. Kolomb’un Hindistan’a doğru yol aldığını sanırken tutup Amerika’yı bulması gibi…

Hiç bilmediğin tanımadığın Yeni Sen’e Eski Sen’in yollarından geçerek varırsın.

Önce, Anılar Bulvarı’nda yukarı aşağı yürüyüp, eskiden takıldığın mekanlardan ayakta kalmış olanlara tek tek uğrarsın; işte doğduğum ev, büyüdüğüm mahalle, cevizini çaldığım ağaç, saklambaç oynadığım duvar, o kızı ilk öptüğüm kapı girintisi, azıttığımız okul kapısı, final maçını aldığımız top sahası, içip içip yuvarlandığımız duvar dibi… Sonra veya aynı anda eski insanları arar sorarsın. Eski arkadaşlar, eski aşklar, kardeşin, anan baban, ilk öğretmenin, terkettiğin ilk aşkın, seni kıran ilk kadın veya adam…

Küskün olduğun, kaybettiğine üzüldüğün tanışlar, dostlar yoklanır tek tek… Kabul ederlerse, birlikte yürünür Anılar Bulvarı’nda. Çoğu nezaketle yardım ederler anımsamana, içine almana, affetmene… Bazılarını kırmışsan, kimileri gerçekten büyüklük gösterip seni affeder. Evet, kimisi de seni reddeder. Kendi yolculuğunda çok farklı bir süreç yaşamaktadır; anımsamak, affetmek, görmek, duymak bile istemeyebilir. Göçüp gidenler de olmuştur, yerinde bulamadıkların… Onlardan da özür dileyebilrisin; önemli olan kendi iç sesinin içten özrünü duymaktır.

Bu yollardan geçmeden, tek kalemde geçmişi siler atarsan o da olur ama sağlıklı olur mu?

Geçmişin kesilmemiş hesapları, alacaklıları nerede olursan ol, gün gelir yapışır yakana. En temizi mizan çıkarıp, hesabı kitabı yapıp, alacak ve borçları sıfırlamaktır. Yeni yaşamına temiz bir sayfa ile başlamak en iyisi değil midir?

Hesaplar çıkınca, borçlar ödenince, gemin hazırdır artık. Yelkenlerin seni sevenlerin iyilik duaları ile şişer, Yeni Sen’e vardığında toprağı öper ve yeni bir başlangıç yaparsın.

Reklamlar
 

Etiketler: , ,

4 responses to “Terra Nova…

 1. erhan eken

  06/23/2011 at 12:26

  SESSİZ GEMİ TADINDA
  ÇOK ETKİLENDİM
  erhan

   
  • Ebruli Kedi

   06/23/2011 at 16:39

   Çok naziksiniz, Erhan Bey. Teşekkürler yorumunuza…

    
 2. Orly Hason

  06/24/2011 at 10:51

  Kalemine saglık Petek’cım

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: