RSS

Ya Meksikalı ya da sarışın olmak lazım…

10 May

OECD’nin 2011 raporuna göre Meksikalılar ve İskandinav ülkelerinde yaşayanlar çok mutluymuş…

Meksikalıların neden mutlu olduklarına kimse güzel bir açıklama getiremiyor. Çok fazla çalışıyorlarmış, gelir dağılımı en az bizimki kadar eşitsizmiş.  Havasından mı suyundan mı bilinmez. Meksikalıların bilip de bizim bilemediğimiz nedir?

İskandinav ülkelerinde ise “olumlu deneyim” yüzdesi çok yüksek. Adamların tuzu kuru tabi.Güneşleri yok gerçi ama onu da yaz tatillerinde ılık denizlere akın ederek hallediyorlar. Para ile mutluluk oluyor anlaşılan…

Türkler mi? Bilmem kaç ülke arasında en mutsuzu biziz. Bizden mutsuzu yok.

Türklerin sadece yüzde 56.5’i bir hafta içinde “olumlu bir deneyim” yaşadığını söylemiş. “Olumlu Deneyim” ne demek?  Gülmek, saygı görmek, bir önceki gün keyifli bir şey yapmak, vaktini nasıl geçirdiği konusunda özgür olmak, yeni bir şey öğrenmek, gurur duyduğu bir şey başarmak.. Her bir faktörü ayrı ayrı sormuşlar.

Bizimkisi bayağı travmatik bir durum… Çok ciddi ve giderek de derinleşen bir patolojiye işaret ediyor.

Bizler çok derin acıların üstüste biriktiği bir coğrafyada yaşıyoruz. Giderek, “başkaları”nın acıları kişisel anlamda hepimiz için travmatik bir hal alıyor.

Her ne kadar duyarlılık katsayınıza bağlı olsa da, birileri acıları yaşarken kenarda duran bizler, suçluluk duygusu ile sürekli ve her an özür diler duruma geçiyoruz. Eminim ki herkes bu toplumsal travmaların etkisini genel bir huzursuzluk, nedenini bilemediği derin bir doyumsuzluk ve mutsuzluk hali olarak deneyimliyordur. İnsanlığın bir bölümü acı çekerken, oturduğun yerde bu sezonun moda renklerini ya da akşama nerede göbek atacağını düşünerek mutlu olmayı bekleyemezsin. Bir gün önce bir şeylere gülebilmiş olsan bile, ertesi gün mutlaka ama mutlaka ağlayacak bir şeyler oluyor bu ülkede. Kollektif bilinç(altı) diye bir olgunun varlığına inanıyorsak (ki ben inanıyorum) bu ülkede mutlu olmak zor.

Kendi yaşantımdan bir kaç basit örnek vereyim:

Yeğenimin altını değiştiriyoruz; minicik, pembecik, yaşam dolu bir varlık. Neşeyle bacaklarını oynatıp, kahkahalar atıyor. Ben ise, altından aldığımız beze odaklanıyor, geçmişte Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklulara yapılanları düşünür hale geçiyorum  bir anda… O andan sonra mutlu ol olabilirsen.

Mangalda ızgara yaparken bir anda aklıma bir kaç sene önce Tuzla’da ki gemi yangınını söndürürken yanlış giysi giydirildiği için alev alan  itfaiyeci geliyor. Hiç unutmuyorum.

Çiçek açan kiraz ağaçlarının altında çiçeklerin güzelliğine odaklanmış iken, bir anda diktiği kiraz ağaçlarını geride bırakıp göçmek zorunda olan yaşlı bir kadın oluveriyorum.

Bu ülkede olumlu deneyim yaşamak hiç kolay değil.   Üstelik sadece yaşadığımız yılların yükü değil taşımak zorunda kaldığımız.. Okudukça, haberdar oldukça, öğrendikçe, dinledikçe suçluluk ve sorumluluk duygusu büyüyor. Çağları,  salt üzerinde yaşadığımız toprakları değil, genleşerek tüm coğrafyaları kapsar hale geçiyor.

Bu saatten sonra Meksikalı olamayacağıma göre sarışın mı olsam acaba? (Eyvah, sarışın sözcüğünü kullandım, muzır neşriyata girer mi acep?)Reklamlar
 
2 Yorum

Yazan: 05/10/2011 in İnsanlık halleri

 

Etiketler: , , , ,

2 responses to “Ya Meksikalı ya da sarışın olmak lazım…

 1. supsun

  05/14/2011 at 21:28

  Üzgünüm ama ”sarışın ” da olsan bu anlamda mutsuz olursun sen. Bu ülkede kast ettiğin anlamda mutlu olabilmek için ya her sabah alt-ctrl-del ile beynin formatlanmalı ya da beynin olmamalı. Aslında bence asıl sorun herkesin bu mutsuzluğa bir şekilde alışıp, kabullenip, oylece yaşayıp gitmesi. Oysa herkes farkında olsa, herkes bu mutsuzlukların yanlış olduğunu anlasa yani ”acıya alışılmasa ve değişecek şeyler, değiştirmemiz gereken şeyler” olduğunun farkına varılsa, bunun için çaba gösterilse, belki meksikalı ya da sarışın olmadan daha mutlu olabilmemiz mümkün olabilir.

  sup

   
  • Ebruli Kedi

   05/14/2011 at 23:38

   Satır aralarını okumuşsun yine seni gidi…

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: