RSS

Sigara molası sağlığa kesin zararlı…

10 Mar

Sigara sağlığa zararlıdır belki ama evde geçen bir günün ertesinde, artık kesin olarak eminim ki sigara molası sağlığa daha da zararlıdır!

Harala gürele çalışıyorsanız, gündüz televizyonunu seyredemiyorsunuzdur diye anlatmayı deneyeyim… Sigara molalarında karşıma çıkanlar bunlar…

Sigara 1: Bir kanalda “akıl çelen” sözde bir Kuran alimi, aklı gibi karışık saçlarını savuraraktan Seda Sayan’ın koca koca açılmış gözlerine bakaraktan, ıslak ve neredeyse adamın üzerine atlayıp öpecekmiş gibi aralık pembe dudaklarından dökülen, baygın “Demeyin hocaaam…” sözcükleri ile kendinden geçmiş, atıyor da atıyor desteksiz.

Sigara 2: Bir adam “Evdekinin çocuğu olmuyor, ondan buna talip çıktım, evlenmek istiyorum” diyor. Kendisine talip çıkılan ve “Bu” diye anılan genç kadının çıtı çıkmıyor… Adam evdeki kadını yedi yıl önce “sokakta bulmuş, beslemiş, masraf etmiş”.  Evdeki de kendisine uzatılan mikrofona “Bu böyle yapar hep zaten…” deyiveriyor.

“Bu” düzeyinden yukarı çıkamamış, kelimesizliklere, iletişememenin giderek ilişememeye dönüştüğü bi-çare, solo-evrenler; zehirli, mikro(plu)-kozmos’lar.

Sigara 3: Bir kanalda kafası (ve beyni de herhalde) örtünmüş ama bacakları açık kalmış bir sunucu, bio-enerji uzmanı adamı çıkarmış, bir teyzeyi denek yapmışlar… Adam şişman kadının göğsü üzerinde ellerini titreterek “Senin kalbin büyümüş” diye buyuruyor… Bio-enerji uzmanı olmaya gerek yok; teyzenin kütük gibi kollarına ve bacaklarına bakınca.

Aman Allahım, Hasbinallah ve Nimel Vekil…” nidalarıyla sunucu kadın gaz veriyor adama… Bir de böbrek taşı , romatizma ve boyun düzleşmesi ile kireçlenme buluyorlar teyzede… Yok yok; hastalık hipermarketi gibi teyzecik. Tek deneklik zamanı var adamın, biraz ondan.. Kendini ve yeteneğini cümle aleme kanıtlamalı. İyi de teyze neden gülmekten kırılıyor acaba?

Sigara 4: Bir başka kanalda astrolog bir kadın “Pliton’un” etkilerinden bahsediyor. Kabul gününe gelmiş, poğaçasını dişlerken komşulara anlatır gibi, samimi bir havası var.  Bugünlerde Pliton, yaşamlarımızı alt üst edecekmiş. “Ay düğümü Koç olanlar nasıldır aşkta?” diye alakaya çay demliyor sunucu kadın. Pliton’cu teyze uzun uzun açıklıyor… Ha, bu arada Yay erkeklerinden eş asla olmazmış, uzak durulsunmuş… Kocası Yay mensubu olsa gerek ki bu kadar içeriden ahkam kesiyor. Yoksa Pliton mu fısıldadı kulağına?

Yeter mi?

Neil Postmanın lafı geliyor aklıma;  Ölümüne Eğlence (Amusing Ourselves to Death) isimli kitabından çevirmeyi deneyeyim:

“Ne zaman ki bir insan topluluğu gereksiz ayrıntılarda kafayı dağıtır, kültürel yaşam sonugelmez eğlentilerle yeniden tanımlanır ve ciddi kamusal tartışmalar bebek konuşmasını andırır hale gelir, kısaca, ne zaman ki halk seyirci koltuğunda oturur ve  onların kamusal işleri bir vodvil sahnesini andırır, O HALK İÇİN TEHLİKE BAŞ GÖSTERMİŞTİR VE KÜLTÜR-ÖLÜMÜ AÇIK BİR OLASILIKTIR.”

Ardından da hemen Thomas Jefferson lafa karışıyor

Hiç bir halk hem zır cahil hem de özgür olamaz!diye…

Hadi bakalım… Buyurun buradan yakın. Sigara 5…

Sigara sağlığa zararlıdır anladık ama bence sigara molaları daha da zararlıdır…


Reklamlar
 

Etiketler: , , , , , ,

5 responses to “Sigara molası sağlığa kesin zararlı…

 1. TÜLAY

  03/12/2011 at 10:42

  Merhaba
  Sigara içmiyorum, gündüz pek TV izlemiyorum ama baktığımda da tam da bu yazdıkllarını görüyorum ben de.
  Ama senin kaleminden, yüreğinden gelenlerle yine çok güzel, keyifle okudum.
  tebrikler, kutluyorum.
  sevgiler

   
 2. Songül

  03/17/2011 at 11:18

  Çok zor ama sigarayı bırakırsak belki tüm bu zararlardan uzaklaşırız Ptkcim. Yine güzel yazmışsın vesselam:))))

   
 3. erhan eken

  03/25/2011 at 16:51

  İNSAN ORTALAMAMIZ BU İŞTE
  MECLİSE BAKINCA DA ORTALAMA TÜRK İNSANINI GÖREBİLİYORSUNUIZ ZATEN. EĞTİMSİZ HİÇ BİR ŞEY OLMUYOR İŞTE. . . . ..

  NEYSE DOĞRU SÖZE NE DENİR Kİ. . . . .

   
 4. supsun

  05/14/2011 at 20:04

  allahtan sigara molalarında tv seyredilebilinen bir ortamda çalımıyorum. Son olarak tansiyon nedeniyle evde yatarken bu dediklerine benzer seyleri seyredip tansiyonumu 2 kat arttırdığımı hatırlıyorum.
  Halk bunu seyrediyor, bunu seyreden halk böyle oluyor, böyle olanlar seyretsin diye bunlar yapılıyor, bir kısır döngü içinde yaşanıp gidiyor ve işte tam bu arada olanlar oluyor, atı alan üsküdarı geçiyor.

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: