RSS

Arada bir de “İnsan Günü” olsa?

09 Mar

Sekiz Mart geri zekalılığını şükür geride bıraktık. Dünyayı kadınlara teslim etsek,  ne kadar başka bir yer olurdu diye demeçler vererek tribünlere oynayan erkeklere de çok kızıyorum. Kadınları tanımıyor olmalılar. Kadınların hırslarını, ezilmişliklerini, manipülatif karakterlerini bilmiyorlar mı? Kadınlar dünyayı yönetseymiş hiç savaş olmazmış…

Aman ha diyeyim bu cahillere. Aman ha!

Kendini kadın veya erkek diye ayrı kutuplarda tanımlamaktan vazgeçmedikçe insanoğlu, bu anlamsız döngüden kurtuluş yolu sımsıkı kapalı bizlere.  İnsan olarak görmedikçe kendini, teslim oldukça dinlere, yalan yanlış inanışlara, erk dolambaçlarına, hep duvara toslayacak salak başını insanlık.

Erkeğin ve kadının birbirini nasıl tamamladığını görmezden gelerek. Biri olmadan ötekinin yarım olduğunu anlayamadan.  Bir arada, gözgöze, gönül gönüle nasıl güzel bir bütün olduğuna aymadan, sürekli ikilik yaratıp, nifak sokarak araya…

Araya sokulan ikiliğe göz kapayarak salakça bir kolaycılıkla “anneler merhametlidir, savaş istemez” diye kadınların egemen olacağı bir dünyayı düşlemek de en az bugünün erkek egemen dünyası kadar kocaman bir salaklıktır.  İnsanoğlunun özünü tanımazdan gelmektir.

Çünkü kadın-erkek yoktur; insan vardır. Doğası farklı olsa da ikisi aynı bütünün parçaları. Birinde ne varsa ötekinde de aynısı var; hırs ise hırs, sahip olma isteği, erk düşleri, dengesizlik, saldırganlık. Eksiği yok, fazlası var; erkeklerin hiç bilemeyeceği denli iniş çıkışlı hormonal serüvenlerimiz de üstüne cabası.

Bu nedenle, 8 Mart gibi günlere karşıyım.  Bu dünyada günü hiç bir zaman gelmeyecek kadınlar, günü hiç gelmeyecek erkekler varken… Günü hiç gelmeyecek insanlar… Kendi yaratısı olan 365 günün biri bile kendine ait olmayan insanlar.  Doğdukları gün kayıtlara bile geçmeden tükenip ölen milyonlarca insan-oğlu-kızı.

Önce bu dünyaya yaraşacak insan gibi insanlar olalım, sonra bir gün uydururuz kutlamak için kendimize… Bugünün ayrımcı kadın-erkek paradigmasını yok edebilirsek, bize hergün bayram olacak. Uyduruk hatırlatmalara hiç gerek kalmayacak nasıl olsa.

Seal’den: “This is a man’s world” ama “What is a man without a woman?”

Reklamlar
 

Etiketler: , , ,

7 responses to “Arada bir de “İnsan Günü” olsa?

 1. Yasemin Kıvırcık

  03/09/2011 at 16:27

  İşte bu’dur…Alkışlıyorum Petek’cim..Yüreğine, kalemine sağlık…Heyecanla paylaşmak için bu yazını facebook duvarına koymanı bekliyorum..Herkes okusun feyz alsın diye..

  Sevgiyle…

   
 2. erhan eken

  03/09/2011 at 17:15

  % 100 katılıyorum
  doğru söze ne denir ki ?

   
 3. TÜLAY

  03/09/2011 at 19:00

  merhaba Petek Hnm,
  Yüreğine kalemine sağlık, bu kadar mı güzel ifade edilir bu konu, tebrik ediyorum, Çok hoşuma gitti.
  Kadın erkek ayrımı yapanları eğitecek türden süper bir anlatım. teşekkürler, selam ve sevgiler..
  Tülay

   
  • Ebruli Kedi

   03/09/2011 at 19:42

   Erhan Bey ve Tülay Hanım yorumlarınız için teşekkürler ederim.

    
 4. zuhal

  03/09/2014 at 03:48

  Çok güzel ♥

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: