RSS

Anlamsızlık her yerde

07 Mar

Taksideyim…

Önümüzdeki otobüsün üzerinde Bonny Food yazan bir reklam var. Yenebilir şeylerden çiçek buketleri yapan bir şirketin web sitesi.  Taksi şoförünün reklamı anlamasına (iyi derecede yabancı dil bilmiyorsa) olanak yok. Hedef kitle o değil zaten. Az ileride, otobüs durağında yine yabancı isimli bir ürün daha.. Bir tane yabancı dilde slogan, bir tane daha…  On dakikalık yolda kaç tane?  Önde giden minivan yabancı bir şirkete ait; aracın üzerini reklamla kaplamışlar, yine yabancı dilde. Bu sefer sloganı ben de anlayamadım.  Hedef kitle ben değilim herhalde.

Çevresinde gördüğü şeylerden sürekli anlam çıkarmaya uğraşır insan beyni. Gün içinde binlerce uyaranı görür, dikkatini çekeni içeri alır, gözü tutarsa ziyareti uzatır ve uzun vadeli belleğe buyur eder. İçeri buyur ettiklerini  istifler, sınıflar, kutulara koyar.  Arta kalanları da geceleri rüyalarında yerli yerine yerleştirmeye çalışır.

Anlam verebildiklerini günü gelince kullanmak için daha öncekilerin yanına dosyalar ki istediğinde çekip çıkarabilsin.  Bir yerden ve bir yaştan sonra,  bu depo çıfıt çarşısına döner haliyle.  Çöp ev gibi olur. Kendini toptan formatlama isteği de zaten bu zamanlara denk gelir sanıyorum.

Düşünme işini de depoladıklarına başvurarak yapar. Kısa vadeli bellek, bir anda en fazla dokuz parça bilgiyi işleyebiliyor. Oysa hergün binlerce ürün (mal olsun, insan olsun)  reklamlarla, haberlerle sürekli ilgimizi çekmeye uğraşıyor. Bunların çoğu görülüp, anlaşılmadan geçip gidiyor yanımızdan. Çok azı belleğe buyur ediliyor. Bu belirli bir zaman sonra eldekilerle yetinme ve yeni bilgiye ilgi bile duymama sonucuna götürüyor insanı.  Hangi biri ile uğraşsın zavallı bellek?

Belleğin işi hayatta kalabilmek için anlam avcılığıdır bir yerde ve bunu yaparken de mevcut bilgilerini gördüklerini anlamlandırmakta kullanır. Duyuları, konuştuğu dil ve yazı avcının araçlarıdır.

Konuştuğu dil ve yazı ile bağı kopmuşsa insanın,  elinde duyuları  kalmışsa yalnız, nasıl anlayabilir dünyayı?

Anlayamadığı, yorumlayamadığı binlerce uyaran karşısında kafa kendini korumaya alacaktır haliyle. Sağlam kalabilmek adına duyularını da sık sık kapatacaktır uyaranlara.

Ve her gün daha az görerek, daha az anlayarak ve daha az düşünerek ve daha az ifade ederek geçirecektir günlerini.

Kendimi şoförün yerine koydum ve Bonny Food reklamına bir de onun gözü ile baktım; hiç bir şey göremedim.  Çevremizde  hiç bir şeyi farketmeden ve hiç bir şeye değer vermeden yaşayagiden insanların durumunu  bir anda çok iyi anladığımı hissettim.

Dilimizi öldürerek kendi ayağımıza ateş ediyoruz. Karşılıklı iletişim kapımızın üzerine kocaman bir kilit vuruyoruz ve sonra da söyleniyoruz; ne biçim insanlar bunlar? diye…

Reklamlar
 
1 Yorum

Yazan: 03/07/2011 in Psychobabble

 

Etiketler: , , ,

One response to “Anlamsızlık her yerde

 1. Neşet

  03/08/2011 at 02:48

  Ah dil ah… Hep onu kullanarak anlaşacağımız söylenegeldi bize. Ama bak, öyle mi ya?
  Dil; onu oluşturan kelimelere yüklediğimiz anlamlar konusunda bizler ortaklaşmadıkça anlaşabilmenin önünde ne büyük engel bizzat kendisi oluveriyor.
  Biri bir şey der. Karşısındaki bir şey anlar. Sonra ikisi de gider yollarına. Biri dediğinin karşısındaki tarafından anlaşıldığından emin. Diğeri karşısındakinin dediğini anladığından.
  Oysa anlaşabilmiş olsalar geldikleri yolda devam mı ederlerdi? Anlaşabilmenin kendilerini daha bir yöndaş kılacağını fark bile etmeden; anlaşabilmiş olmanın verdiği tekil bir iç huzuru ile yürürler kendi ayrı, anlatılmamış ve anlaşılmamış yollarında.
  Gerçi ne yolun umurundadır bu durum; ne de anlaştığını, anlattığını sanan binlerce, yüzbinlerce, milyonlarca tekil huzurun.
  Keşke “Bonny Food” yerine yazılacak başka bir şey (kaldı ki adı bir yana bu ürün onu anlaşılır kılacak bir başka etiket ile cazip mi olurdu milyonlara;o da ayrı bir sorudur ya, kafanın bir köşesine o soru işaretinin çengelini attığı) sorun olarak dahi algılanmayan bu duruma bir ferahlık hissi verebilse.
  Ne yazık ki…

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: