RSS

Fazla Gerçek…

05 Şub

Yalnızca işim nedeniyle gündemi takip etmek zorunluluğu adına ucundan ucundan bulaşıyorum dizilere, kliplere, yarışmalara ve medyatik tiplere. Ruhen o kadar dışındayım ki bu alemin, bir gün tutup da ünlü birinin ardından bir yazı yazmak isteyeceğim aklıma bile gelmezdi….

Ama Defne Joy Foster’ı çok uzun zamandır uzaktan uzaktan izlerdim. Hazırcevaplığını, zeki espri duygusunu, karşısındaki ile empati kurma, dalga geçebilme cesaretini ve kendini yaptığı işe katma becerisini beğenirdim. Ekran yüzleri arasında başarılı olan çok az sayıda insanda hep bu “samimiyet” var.

Ekran haricinde tanımadım kendisini ama neredeyse eminim ki “ne ise o olan” az sayıdaki insanlardan biri idi. Bilemem; ekrandan bize yansıtılan her şey gibi, belki bu da bir yanılgıdır. Ama sanmam. Kimse takma bir kişiliği bu kadar uzun süre açık vermeden taşıyamaz. Defne Joy, gördüğümüz neyse oydu diye düşünüyorum.

Onun kabına sığmaz hallerinin çoğu insanı rahatsız ettiğini yaptığım reklam testlerinden biliyorum. Çok yakınlarda bir reklam için karakter aranıyordu ve halktan insanlarla bir test yaparken onun da ismini ortaya atmıştım. Bana göre çok uygundu düşünülen senaryoya. Orta sınıf ve altı kadın katılımcıların hepsi toptan “yok o hiç olmaz…” demişlerdi. “Fazla deli dolu, fazla laubali, fazla sulu, fazla zıpır…

Defne’den ve deli dolu hallerinden kimler rahatsız oluyordu diye düşünüyorum şimdi ölümünden iki gün sonra.

Tüm yaşamını başkasının gözünde nasıl görüneceğini düşünerek yaşayan, hep tribünlere oynayan insanlar… Kendini ve isteklerini çevresinden alacağı tepkilerden korkarak bir türlü gerçekleme cesareti olmayanlar. En derin arzularının önüne sürekli başkaları adına kendi set çeken insanlar. Yani toplumun büyük bir bölümü, Türk kadınlarının ise çok büyük bir bölümü.

“Fazla deli dolu, fazla laubali, fazla sulu, fazla zıpır…”

Yarım bıraktıkları cümleyi ben tamamlayayım; “fazla gerçek”…

O kadınlara şimdi yine sorsam, aynı sözlerle mi tanımlarlar Defne’yi acaba? Neredeyse eminim ki, en fazla üzülenler yine onlar olmuştur. Zira o, gerçek benliğinde kalarak da yaşanabileceğine işaret ediyordu. Seçenekler denizinde aslında çok çekici bir olasılıktı o; rahatsız edici bulunması tam da bu nedenden ötürüydü.

Bir zamanlar ayna karşısında kendine ilgi çekici bir kahkaha icat etmek için pratik yaptığını söylemiş nefret dolu o köşe yazarı gibi “sahte insanlar” memleketinde kendi kalarak, isteklerine yabancılaşmamaya çabalayarak mutlu olmanın yolunu aramıştı. Zor bir yol seçmişti kendine. Mutluluğu bulamamış olabilir ama bulmuş da olabilir Defne Joy.

Ne önemi var ki şimdi?

Reklamlar
 
5 Yorum

Yazan: 02/05/2011 in İnsanlık halleri

 

Etiketler: , , , , , ,

5 responses to “Fazla Gerçek…

 1. idil

  02/05/2011 at 23:28

  Defne Joy’u tanıma fırsatı bulmuş olan herkes, onu senin gibi tarif etti gerçektende. Olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan bir kişi, TV dünyasının ender “sahici” karaketerlerinden biri ve olağanüstü sıcak kanlı bir insan olarak.

   
 2. Şeniz Pamuk

  02/06/2011 at 00:58

  Defne’yi hiç tanımadım, ama ölümü saçtığı yaşam enerjisinin tam zıttı gibi göründü bana ve bu nedenle de fazlasıyla etkilendim. Sanki o ölüme dair hiç bir şeyi bünyesinde barındırmıyor gibiydi. Ayrıca, ölümünden sonra da arkasından atıp tutanlar, onu her türlü “tasvip edilmesi mümkün olmayan” senaryoların içine yerleştirenlerin sayısı da az değil. Bu kadar gerçekten yaşıyor olmak bu kadar haset üretebilir mi?

   
  • Ebruli Kedi

   02/06/2011 at 21:46

   İnsanların anlamaları gereken tek şey şu ki hiç birimiz asla bir başkasının yaşamının “tasvip mercii” değiliz.

    
 3. Nur

  02/16/2011 at 15:54

  Kendisi bu düzenin (?) yabancısıydı zaten, hiçbir kalıba uymaması sığmamasıyla herkese ziyadesiyle duyurdu.Ve kelebek olup başka bir aleme uçtu. Bazan gitmek kendi kendine gülüp madara olmaktan evlaymış gibi geliyor insana

   

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: