RSS

Ayna ayna söyle bana…

14 Tem

Nedense akıştan bahsedilirken sanki o senin dışında ve sen de onun sürüklediği bir şeymişsin gibi edilgen bir durum olarak yorumlanıyor. Böyle pasif kalınca, mutlaka bir hedef koymak lazım diye rahatsızlanıyor kontrolü kaybetmekten korkan egomuz.

Şimdiye dek öğrendiğim ve deneyimlediğim her şey bana hedefin kendisinin yaşam yolculuğu olduğunu ve yaşarken de “akışın kendisi olmak” gerekliliğini fısıldıyor sürekli.

Hedef koymak gerekiyorsa eğer, bunun önceli bazı varoluş durumları var bana göre. Hedef koyabilmek için kendini tanımak gerekiyor. Tanımak ise kısaca akış dediğimiz süreç sırasında gerçekleşiyor. Yaşamak ve deneyimlemek ve deneyimlediğini fark etmek ve fark ettiğini de hazmetmekle oluyor. Bu da akışın kendisi olmak zaten. Yani önce bir hayli yaşam törpüsünden geçecek ve pişecek ki yürek, kendi yerini kavrasın evrende…

Burada ayağa takılan en büyük taş ise, kendi gözünle kendini görmeye çalışmak. Nedense, illa ki bir ayna lazım oluyor insana kendini yansıtacak. Bunu da sevdiklerimizde bulmaya çabalıyoruz, bize bizi anlatsınlar, biz onlara kendimizi anlatalım ve anlatırken de yolumuzu aydınlatalım gereksiniminde oluyoruz. Oysa aynada gördüğün bile sen değilsindir; aksindir o senin…

Bu aralar “ayna” kavramına takmış, bunu irdeliyorum. Bir sürü aşkın inançta, folklorda ve mitlerde “ayna” bir sembol olarak sürekli karşıma çıkıyor. Algıda seçicilik diyebiliriz belki. Neyse, o yazıya kadar zaman var, okumaktayım daha… O zamana kadar aşağıdaki güzel deyişi yazıp bırakayım ve diyeyim ki “kendini başkasında görmeye çabalama boşuna”:

Kavga ve gıybete sen olma yakın
Cahil ile sohbet etme ha sakın
Aynayı alıp da kendine bakın
Sıratı surette bul bana göre

Aşık Kederî

Reklamlar
 
 

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: