RSS

Biz “Bir Tek Kişiyiz”!

29 Nis

Bir süredir “Ne olacak bizim halimiz?”, “Nereye gidiyoruz?”, “Ne oldu bize?” sorularına cevap arıyor herkes. Giderek gruplara, kamplara ayrılıyoruz; karşımızdakinin görüşüne katlanamadığımız narsistik bir durum sergiliyoruz toplumca. Bize benzeyen kişilerle bir arada durursak, birlikte slogan, taş, laf atarsak; bir “sürü” olursak, “kurda” karşı güvencede olacağız. Öyle mi?

KURT KİM? Bu konu üzerinde kalbinizin derinliklerini araştırın.

Başkalarının ruh halini bilemem. “BEN” nasıl hissettiğimi ve nasıl bir duruş sergilersem hep inandığım değerleri ve dahası, insan olarak iç bütünlüğümü koruyabileceğimi biliyorum. Şimdi:

1. Sürü mantığını reddediyorum; aklıma yatmıyorsa bir şey “karakoyun” olmayı seçiyorum.

2. Bu süreç içinde, ikilik yaratacak her şeyi; kendime benzemeyeni “ÖTEKİ”” olarak nitelemeyi reddediyorum. Zengin ve derin tasavvuf geleneğimize uygun bir felsefe ile ÖTEKİNİN DE BEN olduğunun bilincinde kalmayı yeğliyorum. Ondan korkarsam bu derinliği kaybederim. (Haline üzülebilirim, yaptıklarına esef edebilirim, olanlar aptalca gelebilir, daha iyi yerde olacağına kendine ve başkalarına ettiklerine hayıflanabilirim ama onların gözünde kendi yaptıklarımın da belki aynı şekilde algılanabileceği perspektifini koruyaraktan…)

3. Korkmayı ve telaşa kapılmayı reddediyorum. Soruyu “Biz ne olacağız?” diye sormuyorum kendime. Ne olduğumu biliyor isem, değişen koşullarda bu bilgiyi unutacak mıyım? Hayır. Kim olduğumu açıkça biliyorum. Dolayısı ile yarın öbür gün, ister “mahalle baskısı”, ister polis zoru, ister molla kırbacı ile ne “oldurulmaya” çalışacağım önem taşımıyor. Neysem o’yum. O kalacağım.

4. Puslu ve karanlık bir ortamda ben korkmamayı seçiyorum. Çünkü KORKMAK İÇİNDE BOYUN EĞME OLASILIGINI BARINDIRIR. Benim için böyle bir olasılık yok. Bu MUTLAK bir gerçek; benim gerçeğim. (Yani; ben çarşafa girmek istemiyorsam, oruç tutmak istemiyorsam, ateşe, altın buzağıya, Orion’dan gelecek kurtarıcıya, ya da kendime filan tapmak istiyorsam, yarın öbür gün bana başka şeyler dayatacak kalabalık topluluklar karşısında da aynı kararlılıkla durabilirim. Beni insan yapan bu kararlılıktır. Bu duruşum beni maymundan, koyundan, sürüden ayırır, birey yapar. Karakoyun olmayı seçebilir insan; aykırı kalmaya dayanabilirse eğer… (Ama duruşundan emin değilse, haliyle korkar. “Ne olacagız?, diye, ben değil “biz” diye sorar. Ne olacağınla ilgili soruyu senden başka kim senin adına yanıtlayabilir ki?..)

5. Başkalarının hayat karşısında duruşunu ve inançlarını düzenleyemem. Onun inanç sistemi ruhunun gereksinimlerinden türemiştir. Onun ruhuna müdahale edemem… Buna hakkım yoktur zaten… Ben ancak kendi adıma bana ve inanışıma uygun bir duruş sergileyebilirim. Bu duruş başkalarının benim üzerimdeki karanlık veya aydınlık emellerinden bağımsızdır; benim nasıl durmak istediğimle alakalıdır.

6. Sonuç olarak işler ve oluşlar, gün olur da “ÖTEKİ” olarak beni dışlamaya, taşlamaya, yakmaya varırsa, varır. O ahval ve şerait altında dahi, seçimimi ve inancımı sonuna dek koruma kararlılığını gösterebilirim. Bu benim muhtaç olduğum yegane kudrettir. Tek başına veya kalabalıklar içinde…

Nokta….

Reklamlar
 

Etiketler: ,

2 responses to “Biz “Bir Tek Kişiyiz”!

 1. E.Rsoy

  04/30/2010 at 22:28

  Bir çıkmazda yol arayan birine yazılmış daha çok…

  Niye aklına “akıntıya karşı yüzmek” gelmiyor da Türkçeye ne kadar yerleştiği konusunda epey şüpheli olduğum “kara koyun” geliyor? Tutmuyor bence, çünkü, kara koyun meler gelir, bizim coğrafyada. “Kara koyun” aykırı değildir çünkü bizim buralarda.

   
  • Ebruli Kedi

   05/01/2010 at 18:51

   Kara koyun meler gelir tabii de dilimizde bu lafın olmadığına emin misin? Yorumuna teşekkürler..

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: