RSS

Beşinci Element

27 Nis

 Alıntı: Scott Peck / Az Seçilen Yol isimli kitabından…

Genellikle öfke ya da sıkıntı içinde yapılan eleştiri ve suçlamaların çoğu, aydınlanmadan çok  karışıklığın  artmasına katkıda bulunur.

Gerçekten seven bir insana karşısındakini eleştirmek ve suçlamak zor gelir. Böyle bir insan, bu davranışın içinde büyük bir kendini beğenmişlik ve küstahlık potansiyeli taşıdığını bilir. Sevdiğinizi  hatalarıyla yüzleştirmek, ahlaki ya da akli açıdan ona tepeden bakar bir durum almaktır; en azından  söz konusu olayda böyle davranmaktır. Halbuki gerçek sevgi, diğerinin ayrı kimliğini ve kendine has kişiliğini  tanır ve buna saygı gösterir. Gerçekten seven bir kişi, sevdiğinin benzersizliğine  ve farklılığına değer verir ve “Ben haklıyım, sen haksızsın. Senin için neyin iyi olduğunu ben senden daha iyi bilirim” tutumunu takınmayı  gerçekten pek istemez. 

Ama hayatın gerçeği öyledir  ki, bazen gerçekten bir kişi, diğeri için neyin iyi olacağını daha iyi bilir ve gündemdeki olay hakkında  gerçekten üstün bilgilere ve bilgeliğe sahip olma durumundadır. Bu durumda, iki kişiden daha bilge olanı, diğerine duyduğu sevgi ve onun ruhsal tekamülüne katkıda  bulunma arzusu nedeniyle  onu sorunla karşı karşıya  getirmeye  adeta  yükümlüdür. Bu yüzden seven insan çok kez, sevdiğinin  kendi  yolunda  yürümesine  duyduğu saygı ile, sevdiğinin gereksindiği, yine sevgiyle yapılan  bir yol göstericiliğin sorumluluğu  arasında ikilem içinde kalır. Bu ikilem ancak titiz bir öz-eleştiri  yoluyla  çözümlenebilir; seven kişi kendi “bilgeliğinin” değerini  ve  karşısındakine yol  gösterme ihtiyacının ardındaki  güdüleri dikkatle incelemelidir.

“Olayları gerçekten açık bir biçimde görebiliyor muyum, yoksa bulanık bir takım varsayımlara  dayanarak mi hareket ediyorum? Sevdiğimi gerçekten anlayabiliyor muyum? Acaba gerçekten  sevdiğimin yolu akıllıca da ben sınırlı bakış açımdan dolayı mı bu yolu böyle olumsuz  değerlendiriyorum? Sevdiğimin yönlendirmeye  ihtiyacı  olduğunu  düşünerek, aslında kendi  çıkarımı mı gözetiyorum?”

Bunlar gerçekten sevenlerin kendilerine sürekli sormaları gereken sorulardır. Bu kendini dikkatle   inceleme,  mümkün olduğu kadar tarafsızca yapıldığı  takdirde alçak gönüllülüğün ya da uyumlu  olmanın  özünü oluşturur.

Reklamlar
 

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: