RSS

La Habana Vieja -5

24 Mar

Küba yönetimi için batılı turist gelişmiş dünyanın tüketim çılgınlığı ve düşkünlükleri ile sakınılması gereken ama parası bol biri. Sokaktaki insan için, insani bir yaklaşımla, kendinde olmayan bir sürü güzel şeye sahip olan biri… Sakın yanlış anlaşılmasın, Küba insanı iyi eğitimli ve gururlu. Kimse kimseye el açıp yalvarmıyor. Evet, konuştuğumuz bir kaç aydın insan sistemin geleceğinin belirsizlik içinde olmasından dolayı çok karamsar ve ümitsizdiler. Kendi toprakları üzerinde bir türlü huzur ortamı yaratamamış bir ülkenin insanı olarak ülkenin sanatçıları ve aydın insanları ile konuşurken duygudaşlık kurmak çok zor olmuyor. Sıkıntılarını, korkularını ve boşa geçip gittiğini düşündükleri yaşamları ile ilgili derin hüzünlerini anlamak hiç de zor değil. Bizler de şu günlerde çok benzer duygular içinde değil miyiz?

Ancak Kübalılar yakın geçmişteki insanları kör eden, bebelerin canını alan açlık ve derin bir yoksullukla sınandıkları ama gururlu ve boyun eğmemiş bir yaklaşımla adına “özel dönem” dedikleri yılları kendi çabaları ile atlatabilmişler. Bu nedenle halk olarak başları dik. Bugün aynı şey bizim başımıza gelse birbirimizi yemeden, sağ salim bu gibi zorlukları atlatabileceğimizden emin olamıyorum.

Devrimin başarılı olup olmadığını tartışmak bizden çok Kübalılara düşer tabii ama bir yanıt üretebilmek çok kolay değil. Başarısızlıklar da olmuştur mutlaka. Nihayetinde bu insanlık için de hala sürmekte olan bir deney. Hesaba katılması gereken bazı gerçekler ortada. Bugün 11 milyon Küba nüfusunun 700bini üniversite mezunu. Çocuklar en fazla 20 kişilik sınıflarda, başlarında öğretmenleri ile güzel, kocaman okullarda ders yapıyorlar. Okullar restore edilmiş, en bakımlı, en güzel binalar. İçlerinde bir çok gelişmiş ülkenin okullarından daha iyi eğitim görmekte olan güzel çocuklar. Gördüğümüz tüm çocuklar neşeli ve mutlu gözüküyorlardı ve sağlıklıydılar. Toplum onlara çok değer veriyor. Evet, çocukların bonbonları, çikletleri yok belki ama çürük dişleri de yok. Anneleri onları doğurduğunda adam gibi doğum izni yapabilmiş ve onlar her gün süt içebilmişler. Bizim minik insanlarımızın çoğuna sağlayamadığımız güzellikler bunlar.

Bir anlaşılmaz kalan nokta şuydu benim için. Bazı yoksul insanlar sabun ve şampuan istediler bizlerden. Hatta minik sabunlar verip resim satın alırken pazarlık yapıldığına da şahit olduk. Ama yollarda gördüğümüz insanların, çocukların üstü başı, neredeyse her pencereden sarkan çamaşırlar tertemiz, mis gibiydi. İnsanların giysilerinde leke, yırtık, yama yoktu. Ter ve pislik kokmuyorlardı. Su bağlantısı bulunmayan, tankerle depolarına ücretsiz su basılan eski Havana solarlarından Pazar günleri pırıl pırıl kılıkları ile arz-ı endam edip, piyasa yapıyorlardı. Evet, Kübalılar susuz, çamaşır makinasız, deterjansız temizliğin yolunu bulmuşlardı herhalde ama dünyaya söylemiyorlardı. Kendi çıkardığım sonuç, bu pırıltının sebebinin, Latin Amerika’nın büyük bölümünde olduğu üzere, yurt dışına yerleşmiş akrabalar tarafından ülkeye aktarılan para ve hediyelerin parıltısı olduğu ama bu bir tahmin. Örneğin¸ Honduras ekonomisinin beşte birini ABD’de ki gurbetçilerin aktardığı dolarlar oluşturuyormuş. Ama Küba’da durum nedir diye sorsam, etrafta kesin ve doğru yanıt verecek kimse yoktu.

Sonuç olarak Havana bende kalma değil gitme isteği uyandıran bir şehir oldu. Belki yıkıntı ve yoklukların belki de, devrimin sönmeye yüztutmuş ateşinin hayal kırıklığıdır. Beni Havana’da derin bir hüzün sardı. İnsani hırsların diğer insanların yaşamlarını hiçe saydığı vahşi bir geçmişten sıyrılıp, ezilen insanlar için farklı şeyler başarmak isteyen gençlerin kurduğu sistemin 60 yıl sonraki düş kırıklığını yaşadım insanların gözlerinde ve sözlerinde. Zamanda yolculuk gibi. Müzeler, gazeteler, medya, posterler, duvar yazıları devrim ruhunu canlı tutmaya çalışıyor. Siz ise 60 yıl öncesine ait canlı tutulmaya çalışılan bu insancıl düşün ne hale geldiğini aynı anda sokakta yaşıyorsunuz. Belki de bu nedenle, kalmak değil, evime dönmek istedim.

Reklamlar
 

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: