RSS

(2) Cücük çocuğa komik projeler…

20 Ara

İşte cücük çocuk’un hoşuna gidebilecek bir kaç proje size. Yaşınız kaçsa kaç. Ne farkeder? Buyurun birlikte oynayın ve küs iseniz onunla barışmayı deneyin:

Markete gidin, bir torba yumuşak şeker alın, hani su solucan gibi olanlarından, afiyetle yiyin, ağzınızı şapırdata şapırdata… Arada solucanı kocanıza, iş arkadaşınıza doğru uzatıp, böööö yapın, gözleri büyürken hart diye ısırın, dilinizi çıkarıp ağzınızda çiğnemekte olduğunuz solucanı gösterin ona.. “Ayyy, ne iğrençsin” denince katıla katıla gülün…

 Eşinizle / sevgilinizle / çocuğunuzla / arkadaşlarınızla / (hiçbiri yoksa beni çağırın, gelirim) birlikte rengârenk kuyruğu olan bir şeytan uçurtması yapın, uzağa gitmek gerekmez,  balkondan bile uçurabiliriz. İpini uzun tutun ama… Uçurtmanız karşıdaki damlardan daha uzağa gitmeli… Uçurtmayı uçurdunuz, eksik kalmasın tam olsun; hadi bir de şeytanlık düşünün bakalım…

Üç-dört renk elişi ve bir beyaz resim kağıdı, uhu ve sivri uçlu bir kurşun kalem ile mozaik yapın. Hani kağıda çizdiğimiz desene tutkal sürerdik de, sonra elişi kağıdını kalemin ucu ile minik minik yapıştırarak mozaik yapardık (Az uğraşmamıştım resim dersinde… Aslında yalan oldu bu şimdi… Benim yerime geceyarılarına kadar annem uğraşmıştır. Bildiği en sunturlu küfürleri de o arada sıraladığına eminim. İyi niyet ve derin bir evlat sevgisi ile başlayan resmin yarısında bit gibi minicik parçalardan oluşan mozaik, diğer yarısında – bu arada gece yarısı olmuş herhalde-  kafam kadar parçalarla süreel bir tablo halini almış olurdu. Hep orta alırdım…)

Devam ediyorum… Yatmadan bir resimli masal kitabı alın elinize. Ciddiyim. Hadi, lütfen… Hangisi olursa olsun, farketmez. Çocukken en sevdiğiniz masal kitabını bulun çıkarın. Ben geçen gün katıla katıla “Değirmen’deki dere cini”ni okudum. Çocukken cinin resminden ne çok korkardım.  Yemin ediyorum “Haylaz küçük çatana” veya “Evden kaçan fıldırfış bezelye”nin hikâyesi ruhunuza iyi gelecektir.

Son proje (en iyisini en sona sakladım) bir bardak, biraz su, bulaşık sıvısı ve bir telden yapacağınız halkadan oluşuyor. Hatırladınız mı? Oturun balkonun kenarına, yapın sabundan baloncuklarınızı, her bir kocaman balona dileklerinizi yükleyin, salıverin göklere. Acele yok, teker teker yükleyin. Evrenin işi gücü yok dileklerimizi sıralamamızı mı bekliyor? Bırakın Allah aşkına…. O duymasa da siz aklınıza gelmiş olan en sevimli ve alçakgönüllü dileğe odaklanın. O duymazsa siz kendiniz duymuş olursunuz. Aslında işin sırrı burada galiba; dileklerine yabancılaşmamak, onları hep hatırda tutmak…

Mesela, dileğinizi bir kâğıda yazıp, göreceğiniz bir yere asın.  Önümüzdeki on gün içinde bakalım gerçekleştirebilecek misiniz? Olmadı mı? Ne gam… Bir on gün daha dilek kâğıdınızı önünüzde tutun. Olmuş gibi yapın, hatta bir adım ileri gidip olduğu için şükredin (kime / neye inanıyorsanız ona teşekkür edin. Bu arada olursa ne ala. Olmazsa ne gam; yeni dilek tutun.

Ve en önemlisi, başkalarına (eşinize, çocuklarınıza, kardeşlerinize, arkadaşlarınıza, köpeğinize  filan) vermeye çalıştığınız sevginin birazını kendinize, içerideki çocuğa saklayın. Onun nasıl biri olabileceğini düşleyin. Örneğin, benimkinin dizleri yara bere içinde. İki kuyruk saçı var. Üzerinde eski bir kadife jile, önu fermuarlı, ayaklarında da yırtık pırtık keten ayakkabılar. En çok eğlendiğimiz yazın hatırası.

Sizinki neye benziyor ve neleri seviyor?

Reklamlar
 

Etiketler: , , , ,

4 responses to “(2) Cücük çocuğa komik projeler…

 1. GaGa

  12/22/2009 at 06:45

  Bir de şöyle birşey daha var. Ağzına yemeğinden bir lokma alıyorsun, çiğniyorsun çiğniyorsun, karşındakine – İngilizce bildiğini varsayarak – ‘ “sea food” sever misin diye soruyorsun. O da ola ki “severim” diye cevap verir ise hemen ağzını açıyorsun ‘eh o zaman buyur bakalım “see food”u’ diyorsun. İşte bu büyükler için olan oyundan :-))

   
  • ebrulikedi

   12/22/2009 at 08:47

   Güzelmiş, benim minik bunu çok sevdi. İlk fırsatta yapacağım ;-)). Başka başka ?
   P.

    
 2. figenya

  12/23/2009 at 18:27

  İçimdeki çocuk seni tanıyor, buna eminim…

   
  • ebrulikedi

   12/23/2009 at 20:21

   Eh, pek güzel.. Figen pabucu yarııım, çık dışarıya oynayalııım 😉

    

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: